Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Clooneyho Památkáři propadli. Tak na co zajít?

/ Aleš Mečíř, 26.02.2014

Do kin míří Clooneyho patetičtí Památkáři, slovenský Kandidát a jeden francouzský film o ušlápnutém třicátníkovi. Recenzi thrilleru Non-stop s Liamem Neesonem v roli leteckého maršála najdete na stránkách Houseru již zítra.

 

Památkáři

Herec, producent, scenárista a režisér, to je George Clooney, jeden z nejpracovitějších filmových dělníků v Hollywoodu. A nejočekávanější premiéra tohoto týdne? Jeho nový film Památkáři, v nichž složil hold stejnojmenné vojenské jednotce, která se na sklonku druhé světové války snažila zachraňovat cenná umělecká díla ukradená nacisty po celé Evropě. Do zbraně Clooney povolal kromě sebe, pochopitelně, také Matta Damona, Cate Blanchettovou, Billa Murrayho, Johna Goodmana či Jeana Dujardina. Ale ani hvězdná sestava nezajistila kýžený úspěch, už na festivalu Berlinale sklidil film velmi chladné ohlasy, které se shodují v jednom: vznikl nudný, patetický film, který sice připomněl jednu pozapomenutou kapitolu nejhoršího světového válečného konfliktu, ale u toho bohužel i skončil.

 

Kandidát

Slovensko-český thriller je celovečerním filmovým debutem grafického designéra a reklamního režiséra Jonáše Karáska, jenž si utahuje z vyprázdněného světa politických elit, o kterém se rozhoduje v reklamních kancelářích, přičemž nezáleží na tom, jaké hodnoty prosazujete, ale jak se je snažíte "prodat" médiím. Nic nového pod sluncem, samozřejmě, ale Karásek se to snaží podat dravým klipovitým stylem, který nezapře inspiraci v podobně žánrově laděných hollywoodských filmech. Zápletka se točí kolem sázky, kterou uzavře majitel jedné úspěšné reklamní agentury. Spočívá v tom, že má z nevýrazného podnikatele "vytvořit" budoucího prezidenta. První ohlasy na ambiciózní film mladého režiséra se zatím shodují, že se nevydařily především postsynchrony (když herce "namluví" jiný herec).

 

 

Attila Marcel

Francouz Sylvain Chomet vystudoval výtvarnou školu, poté pracoval jako asistent v londýnském studiu animovaného filmu Richarda Purduma. Pak ale začal točit reklamy a psát komiksy. Jedenáct let po promoci natočil roku 1997 v kanadském Quebecu svůj první animovaný film Stará dáma a holubi, který posbíral řadu cen. Poté byl už jen krůček k animovanému celovečernímu debutu Trio z Belleville (2003), který uspěl jak u kritiky, tak u diváků. Přispěl i do povídkového filmu Paříži, miluji tě (2006) a na úspěch Tria z Belleville navázal před čtyřmi lety opět animovaným Iluzionistou. Jeho nový film Attila Marcel (2013), který teď vstupuje do tuzemských kin, je jeho hraným celovečerním debutem. Vypráví v něm příběh třicetiletého Paula, který žije svůj nudný stereotypní život ve společné domácnosti se dvěma tetičkami. Tedy do doby, než jeho život změní výstřední sousedka.


Komentáře