Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Co nás čeká v kinech za premiéry?

/ Aleš Mečíř, 29.01.2014

Tento týden se v kinech objeví filmová báseň Koyaanisqatsi, romantická indická komedie Cizí oběd, ale i špionážní thriller starého střihu Jack Ryan. Také česká černohumorná komedie Krásno a filmová adaptace slavné divadelní hry Blízko od sebe, ale na ty dojde v samostatných recenzích.

 

Koyaanisqatsi
Režisér Godfrey Reggio je autorem ceněné dokumentární trilogie, jež si všímá netradičním způsobem života na Zemi. Jako první díl trilogie vznikl v roce 1983 snímek Koyaanisqatsi, který byl v USA uveden s podtitulem Life Out of Balance (Život bez rovnováhy) a režisér v něm konfrontoval obrazy nedotčené přírody se civilizačním působením Západu. Vedle jímavých obrazů hraje zásadní roli také minimalistická hudba, kterou k filmu složil Philip Glass. Název filmu, který teď vstupuje v rámci Projektu 100 do českých kin, pochází z jazyka indiánského kmene Hopi, kde výraz koyaanisqatsi znamená život mimo rovnováhu. Reggio ještě natočil v roce 1988 snímek Powaqqatsi (znamená život v přeměně) a trilogii dokončil v roce 2002 filmem Naqoyqatsi (válka jako způsob života).

 

Cizí oběd
Celovečerní hraný debut Cizí oběd indického režiséra Riteshe Batry, který má na svém kontě zatím jen kratší filmy a žije střídavě v New Yorku a Bombaji, vzbudil loni pozornost organizátorů filmového festivalu v Cannes, kteří jej zařadili do prestižní sekce Týden kritiky. Hybatelem děje se v tomto romantickém dramatu stane záměna jídlonošů, která svede v několikamilionovém městě dohromady osudy dvou lidí. V Bombaji totiž již přes sto let funguje síť poslíčků, přes kterou posílají manželky svým mužům do zaměstnání jídlo v kastrůlcích. A jde o náhodu opravdu obřích rozměrů, jak totiž vypočítali vědci z Harvardovy univerzity, k záměně dojde jen v jednom případu z milionu. V hlavních rolích se objeví Nimrat Kaurová a Irrfan Khan (Milionář z chatrče, Pí a jeho život).

 

Jack Ryan: V utajení
Irský herec a režisér Kenneth Branagh (Thor), velký milovník Shakespeara, který si vytknul za svůj životní cíl převést všechny hry slavného dramatika na filmové plátno, natočil špionážní thriller Jack Ryan: V utajení. Film sleduje osudy zelenáčského analytika CIA Jacka Ryana (Chris Pine), který svou profesi úspěšně tají před svým okolím a dokonce i před svou manželkou (Keira Knightley). Pak ale zachytí podezřelou finanční operaci obří ruské firmy a jeho nadřízený (Kevin Costner) jej vyšle do Moskvy. Tam mu jde o holý život a ruský oligarcha Viktor Čerevin (Kenneth Branagh), který chce otřást světovou stabilitou, má navíc v rukou jeden velký trumf. Je jím Ryanova žena, která se ho rozhodla v Moskvě navštívit. Osud světa i život jeho ženy jsou teď jen v Ryanových ne příliš zkušených rukou.


Komentáře