Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Film Non-stop nezachrání ani Neeson

/ Aleš Mečíř, 27.02.2014

Tak tu máme další thriller s Liamem Neesonem v roli sice zlomeného, avšak stále chlapácky sympatického hrdiny, který má v krvi trochu toho zbytkového alkoholu, ale v pravou chvíli se dokáže dát zase do kupy a udělat, co je třeba.

 

Hrdinou filmu je tedy letecký (či chcete-li vzdušný) maršál Bill Marks (Liam Neeson), jehož život je, jak napovídá lahev whisky v jeho ruce, v ruinách; navíc ho už ani to létání nebaví. Z čeho pramení jeho skleslost, se divák nedozví hned, ale aby příliš netápal, může se chytit humpoláckých a prvoplánových náznaků týkajících se malé holčičky, která cestuje do New Yorku sama. A teď to hlavní: Marksovi přijde do jeho služebního mobilu esemeska s hrozbou, že pokud nedojde na účet pisatele zprávy do dvaceti minut 150 či kolik milionů dolarů, někdo na palubě zemře. Pokud mu nebude během daného intervalu vyhověno, má se smrtelná dvacetiminutovka opakovat... Vyhověno mu samozřejmě není a vy sledujete, jak začíná pátraní po pachateli, který sedí s Marksem na palubě... Kromě ručního souboje na záchodě, který je natočen opravdu zajímavě, se nedočkáte do samotného konce ani pořádné akce či napětí. Také hra na nejistotu, kdy pachatelem může být sám Marks, po chvíli omrzí, protože střídání „objektivní“ a „paranoidní“ roviny probíhá svévolně, jen aby to bylo pořádné tóčo, znáte to... A co je nejhorší, nakonec je vám to jedno. Pokud je totiž dějových zvratů přespříliš, což je i případ Non-stopu, vaše pozornost se logicky otupí.

 

Ne že by Neesonovi tento typ rolí neseděl, dokázal to už ve filmech 96 hodin či Neznámý, ale novinku Non-stop (natočil ji Jaume Collet-Serra, který už s Neesonem točil právě Neznámého) sám neutáhne a vy máte chuť si z té jeho lahve taky trochu přihnout. To abyste přestáli všechny scenáristické kotrmelce, které na vás a nebohého Neesona tvůrci připravili do stísněného prostoru plně obsazeného letadla na lince New York–Londýn. Je jich opravdu hodně a po divákovi vyžadují buď ztrátu krátkodobé paměti, nebo ochotu vydat se na velmi chatrné scenáristické lešení, kterému chybí „logické svorky“, a hrozí tak, že se co chvíli rozpadne. Také Julianne Mooreové, která ztvárnila Marksovu ne zcela čitelnou spolucestující, je vám stejně jako Neesona na konci filmu líto. Takový uragán klišé, který se v posledních minutách filmu na diváka valí z jejich úst, aby jeden pohledal (záměrně opomíjím to, jak se naložilo se 150 miliony dolarů, to je také lahůdka). 

 

Je to trochu paradox, ale u filmu s názvem Non-stop máte s přibývajícími minutami jediné přání: aby svůj název nebral doslova.

 

Hodnocení: 35 %

Premiéra: 27. 2.
Režie: Jaume Collet-Serra
Hrají: Liam Neeson, Julianne Moore, Michelle Dockery, Anson Mount a další
Scénář: John W. Richardson, Ryan Engle, Christopher Roach
Kamera: Flavio Martínez Labiano
Hudba: John Ottman

USA, 2014, 106 minut

 


Komentáře