Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Filmové novinky jsou zde! Takže hurá do kin na premiéry

/ Aleš Mečíř, 15.01.2014

Tento čtvrtek nabídne čtyři premiéry. Recenzi nejočekávanější novinky Vlka z Wall Street v režii Martina Scorseseho najdete zde na Houseru již zítra.

 

„Naše“ polská režisérka: Návrat Agnieszky H.
Světově proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová (Evropa, Evropa, Úplné zatmění, seriály Wire či Killing) natočila v loňském roce třídílnou televizní minisérii Hořící keř pro kanál HBO, přestříhaná verze v podobě celovečerního filmu putuje českými kiny doposud. A díky za to. Film mapuje na příběhu právničky Dagmar Burešové, která zastupovala Palachovu matku, vypjatou dobu těsně po jeho upálení v lednu roku 1969. Za dvacet čtyři let od listopadu 1989 je to asi nejlepší filmové ohlédnutí do období nastupující normalizace v 70. letech. Jen škoda, že sestříhaná celovečerní verze nebude za Česko soutěžit o Oscary, bylo by to jistě důstojnější zastoupení než ne příliš vydaření Donšajni Jiřího Menzela. Hollandová navíc zmíněné okamžiky prožila na vlastní kůži coby studentka FAMU. A tím se také dostáváme k první premiéře tohoto týdne, jíž je polsko-český dokument s příznačným názvem Návrat Agnieszky H. Dokumentaristé Krystyna Krauze a Jacek Petrycki totiž využili režisérčina filmového návratu do Čech při natáčení Hořícího keře. Mimo jiné je zajímalo i to, jak režisérka vzpomíná na pohnutou dobu po Palachově tragickém, ale nesmírně statečném činu. 

 

Komedie S Moliérem na kole
Druhou premiérou tohoto týdne je francouzská komedie S Moliérem na kole, kterou režíroval Philippe Le Guay. Ten se prosadil především jako scenárista (na svém kontě má osmnáct scénářů, mimo jiné i k filmu My little princess z roku 2011), režisér (natočil deset snímků, k nimž si psal také scénáře) a příležitostný herec. Ve filmu S Moliérem na kole sleduje příběh dvou protikladných herců. Jednoho, který odešel na vrcholu kariéry do ústraní na ostrov, kde žije samotářským životem, a návrat do trochu povrchního uměleckého světa už ho moc neláká, a druhého, který je právě na vrcholu slávy coby hvězda jednoho populárního televizního seriálu. Pak je ale spojí jedna nabídka: inscenace Moliérova Misantropa. Podaří se ji zrealizovat?

 

Válečné drama Zlodějka Knih
Převážně televizní režisér Brian Percival, který mimo jiné spolurežíroval úspěšný seriál Panství Downton, stojí za poslední premiérou tohoto týdne, jíž je příběh odehrávající se za druhé světové války v Německu s názvem Zlodějka knih. Tou je dívka Liesel (Sophie Nélisseová), která se dostane do pěstounské rodiny Hubermannových (Emily Watsonová a Geoffrey Rush). A právě s pomocí pana Hubermanna a židovského uprchlíka Maxe, který se u nich ukrývá, objeví lásku ke knihám, které krade v knihovně místního starosty. Jejich četba jim pak pomůže překonat tíhu válečných let. Film byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru Markuse Zusaka.


Komentáře