Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Temný svět? Kdepak, Thor chce taky bavit

/ Aleš Mečíř, 06.11.2013

Pokračování Thora s podtitulem Temný svět se tříští do mnoha směrů a není ani zcela jasné, jestli chce být spíš temnou akční podívanou, nebo poťouchlou zábavou. Obojí totiž vedle sebe na plátně moc nefunguje.


Marvelovský hrdina Thor (Chris Hemsworth) je zpět, aby silou svého kouzelného kladiva zachránil pořádek, který se snaží narušit temní elfové, kteří se opět zmocní plazmatické hmoty, jež má ničivé schopnosti. Situaci mu komplikuje jeho nevlastní bratr Loki (Tom Hiddleston), který se chová naprosto nevypočitatelně. Ve hře zůstává i Thorova láska, vědkyně Jane (Natalie Portmanová), která se tentokrát bezděky přimotá přímo na bitevní pole. Asgard je v ohrožení a jeho vládci Odinovi (Anthony Hopkins) už docházejí síly. Thor se tedy musí spojit s Lokim, kterého propustí z vězení, ale tuší, že jeho chuť usednout na asgardském trůnu ani trochu nezeslábla.


Když se před dvěma lety objevila v kině filmová adaptace komiksového Thora, bylo to celkem překvapení. Shakespearovský režisér Kenneth Branagh dokázal na plátna převést pomalu a přehledně se rozvíjející pohádkový příběh potažený severskou mytologií a vtisknout mu svou osobitou pečeť. Efektů nebylo naštěstí příliš, protože v nich jeho silná stránka rozhodně nespočívala. Zato režisér Alan Taylor, který svou kariéru budoval na televizních seriálech (Hra o trůny, Impérium – Mafie v Atlantic City, Odpočívej v pokoji či Rodina Sopránů), vnesl do pokračování Thora i jiné akcenty, ale ne vždy ku prospěchu samotného filmu. I když se Taylor snaží na první díl odkazovat a hojně z něj čerpá, osobitost se téměř vytratila a zbylo jen solidní seriálové řemeslo tuctového ražení.

 

Taylorovi nelze upřít, že (asi i díky vyššímu rozpočtu) dotáhl výpravnou stránku filmu mnohem dál, také trikové scény už působí docela přesvědčivě. Nemluvě o akčních scénách, jichž je víc než dost a které vrcholí závěrečným pompézním soubojem v centru Londýna. Problém však spočívá hlavně v tom, že samotný děj se zbytečně tříští do mnoha drobných zápletek, z nichž některé jsou samoúčelné. Ale není se co divit, když se tvůrci snažili co nejvíce přiblížit všech devět světů, které vymezují prostor celého vyprávění. Je to trochu škoda, kdyby dostal větší prostor třeba vztah Lokiho a Thora, filmu by to jenom prospělo, scenáristicky jde totiž místy opravdu o hodně ředěnou polévku. Třeba hlavní záporná postava elf Malekith je načrtnuta opravdu jen velmi letmo a ve filmu navíc nemá ani moc prostoru. O zmíněné samoúčelnosti lze mluvit také u humoru, který je někdy do filmu tlačen až příliš násilně. A to i přes to, že některé poťouchlosti a snaha nebrat se tak vážně ve filmu občas docela zafungují. Problém je ale v míře, třeba temné finále je právě přílišnou snahou o vtipnost trochu oslabeno.


Ne že by v Temném světě nebyly silnější momenty, ve výsledku však nedokážou vytěsnit pokažený dojem z příliš roztěkaného vyprávění, které se tříští do mnoha směrů (dějů i prostředí), a nerozhodnosti, zda spíš bavit, nebo napínat. Zkrátka popcornová podívaná par excelence, která, jak už to bývá, jen variuje to, co jsme už jindy a jinde viděli mnohokrát.

PS: Rozhodně se ale tentokrát vyplatí počkat až na konec závěrečných titulků.
 

Hodnocení: 50 %

Premiéra: 7. listopadu 2013
Režie: Alan Taylor
Scénář: Don Payne, Robert Rodat
Kamera: Kramer Morgenthau
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Hopkins, Ray Stevenson, Jaimie Alexander, Tadanobu Asano, Zachary Levi, Christopher Eccleston, Rene Russo, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Benicio Del Toro, Stan Lee, Julian Seager
Akční, dobrodružný, fantasy, USA, 2013, 111 minut


Komentáře