Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Barbar Conan si jen vypůjčil velké jméno

/ Aleš Smutný, 26.08.2011

Slavný hrdina se vrací v restartu série v režii neblaze proslulého režiséra a v hlavní roli s Jasonem Momou, který se pokusí alespoň vyrovnat Arnoldu Schwarzeneggerovi. Podařilo se to, a nebo měl zůstat Conan ve vzpomínkách na osmdesátá léta?

 

Patřím k těm, kteří znají jak dílo R. E. Howarda, tak jeho pokračovatelů, s Conanem jsem četl většinu těch kvalitnějších děl a nezdravou část těch nekvalitních, a i přes specifické pojetí vycházející z doby vzniku mám rád obě předchozí adaptace. Proto ve mně při sdělení, že bude restart režírovat Marcus Nispel, jeden z nejhorších režisérů současnosti, hrklo a tušil jsem průšvih na obzoru. Jak jistě už vidíte na hodnotící tabulce, průšvih to nebyl tak velký, jak se čekalo, ale režie je bez diskusí nejslabším článkem celého filmu. Nispel prostě neumí a neměl by točit. Snímek znovu přebírá postavu Conana a staví jeho osud na odlišné linii. O matku přijde při porodu (který proběhne uprostřed bitevního pole), o otce při přepadu, který vede král, toužící po starobylé moci nekromantů z Acheronu. Jenže z celé vesnice nechá naživu jednoho hocha a to je chyba...


Tři scenáristé, jeden herec a chaos
Bohužel, je vidět, jak těžko vznikal scénář a kolik lidí je pod ním podepsaných. V některých sekvencích je jasně vidět, že minimálně jeden ze scenáristů znal dobře předlohu a protkal snímek odkazy na různé Howardovy povídky, čímž světu propůjčil jistou autenticitu. Bohužel, další zase miluje současné hollywoodské akčně dobrodružné snímky, takže utápí diváka v absurdně dlouhých scénách, kdy někdo visí nad propastí, někam padá, chystá se padat, nedej bože šplhá. Ospravedlnit to má 3D efekt, což je ovšem další rána do vazu konzistence. Takže v jednu chvíli si pochvalujete syrovost a stylovost, s níž Momoa dává Conanovi určitou neotesanost barbara a v další zase musíte sledovat jako by jiného Conana, který ženě, jíž před chvílí svázal, zase básní o slibu věrnosti. A místo soubojových scén většinou někdo někde někam skáče, padá... A boj je na vedlejší koleji.

 

Herec vs. režisér
Což je ovšem plně chyba režiséra Nispela, který nezvládá bojové sekvence. Snad aby bylo vidět, že choreografie mu nic neříká, všechny scény jsou natočené dnes módní, „roztřesenou“ kamerou. Bohužel, heroická fantasy nechce mít pocit špinavé, chaotické bitvy (při duelu dvou mužů). Ona naopak potřebuje klidnou kameru, pečlivou choreografii a důraz na hlavního reka. Bohužel, o ten se tu snaží jen představitel hlavní role, Jason Momoa. Je vidět, jak moc se snaží vyrovnat knižní předloze, mít podobný, sporý styl vyjadřování, onu kontrolovanou divokost... A občas se mu to daří. Bohužel, scénář a režie mu bere ty scény, kde by Conan byl skutečně Conanem. Ostatně, proč asi chce Momoa natočit pokračování... a scénář napsat sám? Výsledkem tohoto filmu je tedy krajně nevyrovnané dobrodružství, které si vypůjčuje velké jméno... a jemuž pár lidí dělá čest a několik jej bezostyšně przní.


Komentáře