Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Cizinec

/ Aleš Smutný, 03.02.2011

On je jen matematik, ona miluje geniálního lupiče, který uniká všem, kdo po něm pasou. Měla to být jen past na policii a mafii, ale vyklubalo se z toho něco víc… Remake pět let starého francouzského špionážního krimi thrilleru Anthony Zimmer, to by obvykle v člověku vyvolalo vlnu nevole, protože dnešní posedlost remaky čehokoliv nehollywoodského je vysloveně iritující a opovrženíhodná.


Jenže když se za kameru posadí chlapík s výjimečným jménem Florian Henckel von Donnersmarck, je třeba zbystřit, protože se za ním skrývají i výjimečné schopnosti, které ukázal v Životech těch druhých. Přidejte k tomu jména jako Angelina Jolie, Johnny Depp či Paul Bettany a s mírným pocitem provinění se prostě nemůžete na Cizince alespoň trochu netěšit. Zápletka je podobná originálu. Po Elise (Jolie) jde Interpol a to z prostého důvodu – rok žila s mužem, který ukradl 744 milionů dolarů a úspěšně prchá před zákonem i mafiány. Milenec jí pošle vzkaz, aby honicí psy odlákala tím, že si ve vlaku najde náhodného, jemu přibližně podobného muže a předstírá, že jde o něj. Onou nešťastnou obětí se stane Frank (Depp), americký turista, povoláním učitel matematiky, který nemá o nějakých milionech ani ponětí, ale krásná femme fatale jej (velmi uvěřitelně) získá do své moci. Bohužel pro něj tak začíná pár dnů, které se s jeho kvalifikací nijak neslučují.


Teorie na papíře funguje, praxe na plátně ne
Bohužel, kdo by čekal režisérský i herecký koncert, bude notně zklamán. Po formální stránce je Cizinec velmi dobrý. Von Donnersmarck si šikovně hraje s žánry, proplouvá mezi dramatem, romancí a občas i komedií (která je hlavně díky Deppovi velmi příjemnou linkou), chytře využívá exteriérů, především Benátek, kam se děj záhy přesune a ctí pravidla všech svých žánrů a subžánrů. Jenže je pouze ctí, lásku k nim z jeho strany nějak necítíte. Jako by mu chyběla invence, skutečné zaujetí pro lásku, jiskra. A projevuje se to i na ústřední dvojici. Ač jsou oba považováni za sex symboly své doby, mezi Jolie a Deppem to prostě na plátně nejiskří, chemické reakce se nespouští. A jelikož film z velké části stojí právě na tomhle, je to závažná chyba.


Velké ambice, průměrný výsledek = silné zklamání
Ve výsledku pak totiž Cizinec neexceluje v ničem. Jeho krimi linie je slušná, ale nedosahuje kvalit skutečně krimi snímků. Špionážní hrátky zde prakticky nejsou, ani kombinační hravost Dannyho parťáků a jim podobných. Romance zemřela, jak už bylo řečeno, a humor je zde sporý, byť zafunguje vždy. Celkově je pak Cizinec překvapivě průměrný. Rozhodně neurazí, na to je řemeslně příliš dobře odvedený a i standardní výkony protagonistů stojí za pozornost, ale žádnou svou součástí snímek nepřekračuje hranici průměrnosti. Je to škoda, ale také důkaz, že bez jiskry života neoživíte sebelepší konstrukt.


Komentáře