Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Harry Potter a Relikvie Smrti – Part 2

/ Aleš Smutný, 14.07.2011

Už chybí jen jeden krok k finálnímu střetu Harryho Pottera a Voldemorta. Hrdinové budou bojovat, budou umírat a kdo omylem vezme do kina malé dítě, bude se zpovídat u psychiatra. Jak moc se ale akční kouzelnická smršť povedla?

 

Konečně se k nám dostává finále dlouhé fantasy ságy, která se od dětské přesunula k juvenilní, a nyní zkouší být i dospělou. A zatímco předchozí díl byl zaručeně nejslabším ze všech (natočit podle rozvláčné první poloviny knihy takřka její otrocký přepis není dobrý nápad), tento by měl aspirovat na nejakčnější a emocionálně nejnabitější. Nu, to se tak docela neděje, i když se nedá říci, že by se snímek nepovedl. Problém opět leží v toporném scénáři a neochotě režiséra Yatese vzepřít se mu a zkusit do filmu dát vlastní inovaci.


Mrtví hrdinové bez ovací
Máte poslední bitvu, která se chvályhodně odehrává ve dvou třetinách snímku a přitom nevyužíváte tradiční a nutné propriety, které musí epický závěr mít. To, co nezvládla Rowlingová, tedy nezvládá ani Yates. Kupříkladu zde zemře hned několik celkem důležitých vedlejších postav. O to horší je fakt, že ani jednoho z hrdinů nevidíte padnout! Uvidíte jen jejich mrtvá těla bez dalšího vysvětlení a tím pádem se cítíte notně ochuzeni. Takhle se prostě atmosféra zoufalého boje o všechno nebuduje. Je to jako kdyby v Návratu krále ukázali mrtvého Theodéna, pár sekund hrála smutná hudba a šlo by se dál. Špatně, špatně, špatně, Yatesovi se nedaří budovat pocit intenzivního boje. Jinak mu ale fungují jiné součásti snímku. Konečně naplno využívá Alana Rickmana a jeho Severa Snapea, který dostává dostatek prostoru. Umí i používat situační humor, přičemž vhodně užívá Ruperta Grinta.

 

Neviditelná bitva na scéně
Samostatnou kapitolou jsou dvě věci – 3D a dabing. Na druhý jmenovaný jsme si už navykli, byť až v originále doceníte hlasy a dikci herců. Český dabing klopýtá jen občas, ale stále se opakující hlasy začínají být v českém dabingu otravné. Horší je to s 3D, které opět ztmavuje obraz, a jelikož se takřka všechny akční scény odehrávají ve tmě, výsledkem je fakt, že nevidíte skoro nic. A přitom je na co koukat. Poslední Potter je opět temnější, závažnější a občas velmi příjemně koketuje s hororem, tedy jemnější variací na horor. Je dospělejší o další krok a ona bitva je pořád solidní, kdyby se lépe sestříhala a byla vidět... Takže ano, poslední díl je určitě dobrý, napínavý a emocionálně bohatý. Mohl být ale lepší, napínavější a bohatší. Na to tu ale chyběl dostatečně odvážný režisér a lepší scénář, což jen potvrzuje, že by celkovému tempu prospělo nerozdělení poslední knihy na dva snímky. Ale to nebylo rozhodnutí o kvalitě snímku, ale o tržbách...


Komentáře