Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Neznámý: Liam Neeson ví kdo je, ale nikdo mu to nevěří

/ Aleš Smutný, 29.04.2011

Solidní žánrový snímek, který není po celou dobu kvalitativně vyrovnaný a přesto by si zasloužil vaši pozornost. Neznámý, tak si přijde hlavní hrdina tohoto thrilleru uprostřed Berlína. Bez dokladů, na svém místě nachází cizího muže a ani manželka jej nepoznává. Co se stalo?


Je to akční thriller, psychologické drama a nebo sci-fi? Tohle není od začátku Neznámého jasné a čím méně vám prozradíme, tím lépe. Spokojme se tedy se základní zápletkou. Doktor biologie, Martin Harris (Liam Neeson) přijíždí se ženou do Berlína na konferenci o geneticky upravených plodinách. Během cesty se ale stane nehoda a Martin končí i s půvabnou taxikářkou (Diane Kruger) v řece, odkud putuje na jednotku intenzivní péče, kde stráví čtyři dny v komatu. Poté co nemocnici narychlo opustí, ale zjišťuje, že je bez dokladů a bez identity. V hotelu je jiný muž jménem Martin Harris, jeho vlastní manželka jej nepoznává a nikdo nevěří historce, že právě on je tím pravým Harrisem, zvláště, když nemá doklady. Je to konspirace? A nebo výplod jeho poraněného mozku?


Kvalitní a charismatičtí herci, polovina úspěchu
Dvě třetiny filmu španělský režisér Jaume Collet-Serra hraje skvěle. Skutečně nevíte, na čem jste a tápete podobně jako Martin. Neeson odvádí svůj standardně dobrý výkon (byť ne tak intenzivní jako v podobném a kvalitnějším snímku 96 hodin) a Diane Kruger definitivně opustila škatulku „modelka zkoušející hrát“ a stala se z ní sympatická, charismatická a schopná herečka. Collet-Serra přivádí i některé elitní herce jako třeba Bruno Ganze v geniální a skvěle zakomponované roli bývalého špiona východoněmecké Stasi, který nyní slouží jako soukromý detektiv. Problém nastává v souvislosti se zakčněním snímku v poslední třetině. Někteří z vás už v tu chvíli odhadnou rozuzlení a to není dobře a režisér jako kdyby to tušil.


Lehce sestupná tendence
Akce je pak vcelku nenápaditá. Zdlouhavé automobilové honičky už dnes nikoho nenadchnou a nerealističnost při nich je trochu otravná. Navíc konec snímku postrádá onu tíživou atmosféru nejistoty a přechází do průměrného akčního thrilleru, jemuž chybí ta mystičnost úvodu. Tím neříkáme, jak to s Martinem skutečně je, jen že to, do čeho se zaplete, vede k akci nepříliš nápadité. Skoro by až ten lacinější pocit z konce přebil zajímavost a nápaditost první poloviny, ale to by byla škoda. Neznámý je dobrý snímek, má několik sympatických nápadů a velmi, velmi kvalitní herecké obsazení. V sedačce vás nezlomí nějakou konkrétní scénou, ale funguje, nechává vás v napětí dlouhou dobu a určitě nezůstanete netečnými. Škoda tedy jen, že se nevěnovalo více péče tomu finiši, který je prostě rozpačitý a onomu vysoko položenému začátku se nerovná. Ale pokud chcete zase vidět Liama Neesona, jak se pohybuje po Evropě a střetne se tváří v tvář s padouchy, určitě na Neznámého jděte. Má svůj styl a duši.


Komentáře