Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Správci osudu

/ Aleš Smutný, 07.03.2011

Správci osudu jsou zajímavým žánrovým mixem, který nabízí další z podařených adaptací díla klasika sci-fi, P. K. Dicka


David Norris je mladý politik, který po úspěšné kariéře kongresmana kandiduje i na post senátora. Jenže fotka z dob bouřlivého mládí hatí všechny jeho naděje a tak jedinou náplastí na volební selhání tvoří seznámení s půvabnou ženou. Když se o několik měsíců později setkávají, opět to mezi nimi jiskří a David se zpozdí do práce. A tam se mu odkryje dočista jiný svět, který má plnou kontrolu nad našimi životy a směřováním Země. Problém je v tom, že agenti tohoto světa chtějí dvě věci – aby David mlčel a aby se vzdal své nově nalezené lásky. Problém je už jen v tom uvěřit, že někdo takovýto existuje, natož se mu podřídit. Jenže donucovací prostředky jsou silné a člověk stojí sám proti tvůrcům světa.


Nový režisér dobře mete
Základní koncept snímku plně odpovídá stylu spisovatele P. K. Dicka, který kromě schizofrenie a paranoie proslul zejména jako autor mnoha sci-fi na pomezí detektivky, jež manipulují s obrazem člověka, který čelí spiknutí či prostému „světu za oponou“, proti němuž nemá nejmenší šanci uspět. Zápletky patří k těm oblíbeným ve filmových adaptacích, jeho neradostné konce méně. Většinou se tvůrci uchylují k volným adaptacím, které nemají s předlohou mnoho společného. Ani Správci osudu nejsou výjimkou a pokud jste četli původní Dickovu povídku Adjustment Team, mnoho společných bodů zde nenaleznete, s výjimkou samotného základu organizace, dohlížející na svět. Debutující režisér George Nolfi si sám napsal i scénář a díky tomu mohl plně vybudovat dramatickou fantaskní romanci kolem ústředního páru plně dle svých představ. A právě díky jeho režii je film zábavný po celou dobu, byť je děj svým způsobem dost fragmentarizován a obsahuje větší než malé množství romance, která se v dnešní době jen málokdy mixuje s jinými žánry.


Optimismus v žilách pesimisty
Vše ovšem svou svěží režijní rukou zvládá, přičemž mu napomáhají hned dva lidé na place – Matt Damon a Emily Blunt v roli ústřední dvojice. Oba jsou sympatičtí, jak mají být, mezi oběma funguje chemie a právě tato kombinace dokáže Správce osudu přenést přes místa, která by mohla vyznívat laciněji. Je milé vidět v dnešní době snímek, který se nebojí být v jednu chvíli závažný, v další úsměvný a neposlední řadě i velmi cukrkandlově romantický – a přitom neztrácí tvář a vážnost. Je pravda, že by sám Dick, který vidí vše ve velmi temných barvách, neměl asi z finální podoby radost, ale to je problém spíše skalních fanoušků. Ostatním zbude film, který je poutavý, dynamický a ve svém podání sci-fi nenásilný. Samozřejmě, že omezení jedinci odmítající jakoukoliv fantastiku se přes tento svět za oponou nepřenesou, ale to je opět jen jejich problém.


Komentáře