Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Simpsonovi: Promenáda

/ Filip Nekodým, 03.08.2011

Simpsonovi jsou tu s námi už od dob, kdy se po světě toulali mamuti a přemýšleli, co jsou zač ta malá stvoření se špičatými klacky, která se jim motají pod nohama. První znázornění Homera Simpsona najdete už na stěnách jeskyní – ovšem tehdy ještě nebyl žlutý, žlutá barva ještě nebyla vymyšlena. Posléze se dostal na gobelíny, obrazy, fotky, televizní obrazovky... a odtud až do komiksu.


Samozřejmě, nebudeme si nic nalhávat, hlavní parketou Simpsonů je televizní obrazovka. Začali na ní řádit roku 1989 a momentálně běží už jednadvacátá sezona. Což už je nějaký úspěch. Nejprve se stali nejdéle běžícím sitcomem, pak nejdéle běžícím animovaným seriálem, a nakonec i nejdéle běžícím seriálem vůbec. Získali samozřejmě neuvěřitelné množství cen a stali se fenoménem, na jehož uctívání se shodnou lidé všech ras i vyznání. I když během let ztratili punc rebelantského seriálu (člověk by dnes už ani skoro nevěřil, že Simpsonovi byli kdysi skandálním dílem, proti kterému se psaly petice, že narušuje a zesměšňuje rodinné hodnoty), tak pořád neztratili smysl pro humor.


A smysl pro humor má i komiksová série, která začala před několika lety vycházet také  u nás (sehnat je prý byla docela fuška... což ostatně dokazuje i to, že jsme vedle Ruska jediný stát bývalé východní Evropy, kde vycházejí). Pravda, je to trochu jiný humor. Čtyřiadvacetistránkový komiks nabízí menší prostor než půlhodinová televizní epizoda, také prostředky k rozesmání má k dispozici jiné. Situační humor tu moc nezabírá, musí se nechat fungovat samotný příběh a slovní vtípky. Většinou to funguje a čtenářům se to líbí.

 

Momentálně u nás vychází už čtvrtá kniha z téhle veleúspěšné série, když nepočítám dva do „hororu“ laděné Čarodějnické speciály (které jsou zajímavé mimochodem i tím, že v nich hostují slavní komiksoví scenáristé a malíři), tentokrát s názvemSimpsonovskákomiksová promenáda. A ani tahle kniha neporušuje zavedenou tradici. I tady jsou čtyři dlouhé příběhy a čtyři krátké epizodky (obvykle věnované vedlejším postavám, jako je Itchy a Scratchy nebo Montgomery Burns). A je to dobrý mix, ve kterém se vyskytuje větší než stopové množství satiry a ironie. Třeba když do Springfieldu přisviští obří kalamita – prezidentská kampaň! Nebo když se Marge zapojí do boje za kvalitnější televizní program. Ale je tu i klasika: Levák Bob opět kuje pomstu, a připraví pro Barta smrtící past a Homerovi po požití pilulky prudce stoupne inteligence (ovšem nebojte se, vše se zase v dobré obrátí).


Příjemné je, že komiksové příběhy nejsou přepisem televizních dílů, ale jsou napsané přímo pro komiks. Kresba je věrná televiznímu originálu – čtenáři se rozhodně nemusí bát, že by nevěděli, která postava je která, a pletli si Homera s Vočkem. Navíc překlad dostal na starost Petr Putna, který je jedním z překladatelů televizních dílů, o kontinuitu je tak postaráno. Vůbec se komiksové díly těm televizním vyrovnají. Je tu satira, parodie i klasický rodinný příběh. Tedy všechno, co od Simpsonů čekáte. Jen s jedním rozdílem: i když se budete dívat na stránku, jak chcete dlouho, postavy se nepohnou. O pohyb se už budete muset postarat sami.


Komentáře