Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Wang Li: Hudba bude vždy můj život

/ Filip Nekodým, 03.06.2011

Multikulturní festival Respekt, který se odehrává na ostrově Štvanice, je pomalu za dveřmi. První den festivalu, tedy 11. června, vystoupí mimo jiné i netradiční hudebník jménem Wang Li.


Další ročník festivalu Respekt, který proběhne 11. a 12. června, uvede řadu zajímavých hudebních jmen. V rozhovoru jsme se více seznámili s muzikantem Wang Li, který nám mimo jiné představil jeho hudební nástroj Brumle.


Byl jste někdy v Praze, třeba i na dovolené?
Zatím jsem v Praze nikdy nebyl, ale moc se k vám těším. Myslím si, že je Praha velmi zajímavé město.

 

Hrajete na hodně netradiční hudební nástroj, tedy alespoň u nás ho moc neznáme. Jak byste ho popsal lidem a jaký zvuk vlastně brumle vydává?
Při hraní se snažím spojit přírodu s vesmírem, není to klišé, ale pocit, který chci navodit i svým posluchačům. Zvuk samotného nástroje je transformace tónu, ticha a zpět. Je těžké to takto popsat.

 

Myslím si, že vaše živá vystoupení oslovují publikum více, než například nahrávka na desce. Jaký na to máte názor?
To je zajímavá otázka, popravdě jsem se nad tím nikdy takto nezamýšlel. Asi se na to budu muset někdy osobně zeptat někoho v publiku.

 

Hrajete na nějaké další hudební nástroje?
Věnuji se jen brumli. Myslím si, že je potřeba se soustředit na jeden nástroj, aby se docílilo dokonalosti. Alespoň tedy u mě tomu tak je.

 

Pocházíte z Číny, ale žijete v Paříži. Rozhodně to jsou dva diametrálně odlišné světy, odráží se vlivy těchto míst do vaší tvorby?
Myslím si, že vliv místa, kde žijete, kde jste vyrůstal a podobně, se vždycky odrazí v tom co děláte. Nicméně v mé hudbě není nic takového cílené, ale určitě se dá nějaký vliv rozpoznat.

 

Proč jste si vlastně vybral Francii?
Původní úmysl byl, že jsem chtěl vycestovat z Číny. Bylo mi vlastně jedno, kde se usadím. Chtěl jsem více poznat sám sebe a zařídit si život po svém. Nakonec si našel život, Francie a Paříž, mě.


Vystupoval jste někdy v Číně od té doby, co jste se přestěhoval? Co si místní myslí o vaší hudbě?
Zanedlouho budu poprvé vystupovat v Číně v rámci hudebního festivalu v Shanghai. Vůbec si v současné době nedokážu představit, jaké to bude a jak budou lidé na mé vystoupení reagovat. Jsem velmi zvědavý.

 

Jaké jsou vaše další plány, jak si představujete budoucnost?
Rozhodně se chci věnovat hudbě. Myslím si, že je pořád co zdokonalovat a kam se posunovat dál. Takže mě čeká práce, kterou miluji.


Komentáře