Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Chlastáme, vzýváme Satana a jedeme Ska

/ Honza Novotný, 24.02.2012

Pražské podsvětí má nový přírůstek. Ze zakouřených doupat neřestí povstala punkem odkojená čtveřice vyvrhelů, kteří se seskupili pod názvem The 5 Finger Discounts. Pohromadě drží velmi krátce, poslední lednový den odehráli v Cross clubu jeden ze svých prvních koncertů. Pražská partička se inspirovala hudbou skupin Leftöver Crack, Citizen Fish a Star Fucking Hipsters. Na otázky odpovídal zpěvák Honza Vojtíšek.


Mohl bys svou kapelu trochu představit?
Čau! Jmenujeme se The 5 Finger Discounts, jsme z Prahy, hrajeme někdy od listopadu, a to ve složení Honza Airedale-zpěv, Martin Krang-kytara, Petr Tourette-basa a Petr Stiggma-bicí. Pijeme Jim Beam, vzýváme Satana a tancujeme SKA.


Kdo přišel s názvem kapely?
Název kapely vzniknul myslím na Žižkově v XT3 na pivku po první zkoušce, už od začátku jsme chtěli hrát crack rocksteady, nebo něco na ten způsob. A vzhledem k tomu že většina členů kapely neměla k nějaké té čórce v minulosti za mladých telecích let nikdy daleko, nechali jsme se inspirovat Choking Victim, a za název si zvolili tuhle takovou slovní hříčku.


Co si mají posluchači představit pod žánry Crackrocksteady a Riot Ska?
Jako první crackrocksteady by se asi dala označit kapela No Commercial Value, kterou založil Scott Sturgeon v 90. letech. Inspiroval se kapelami jako Citizen Fish nebo Subhumans. Crack rocksteady je dosti široký pojem. Těch kapel je spousta, a spíš než zvuk je spojuje docela jasný názor na politiku, nerovnost ve společnosti, nebo třeba ekologii a zacházení se zvířaty, který sdílí s hnutím ze kterého "vzešla", tzn. spíš anarcho-punku než ska. Mně osobně proto přijde, že to je skvělý způsob, jak trochu rozbouřit vlny punku. A hlavně ska, ze kterého se podle mne tady u nás stává taková neškodná zábava. Mainstream o kterým si můžeš přečíst v lifestylovém časopisu pro mámy v domácnosti.


Koncem ledna jste odehráli jeden z vašich prvních koncertů, jak jste si ten mejdan užili?
Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že to bylo super. Moc jsme si to užili, zvuk byl parádní a lidí taky přišlo dost. Porters, se kterými jsme vystupovali, máme moc rádi, takže i přes docela odvážnou kombinaci kapel to byl výborný večer. Rádi bychom za něj poděkovali Vojtovi z Pipes and Pints, který nás pozval.

 

Pravidelné zkoušky pořádáte také v Crossu, nestává se vám, že místo tvrdého tréninku skončíte na baru?
Na baru v Crossu moc nekončíme, protože na pivo tam nejsou prachy, spíš vyhrabáváme lahváče zpod aparátů a lejeme plastový Braníky. Když se poštěstí a někdo donese i něco nelegálního co už dávno legální být mělo, člověk se na zkoušce dozví třeba i to že basák Petr je kandidát na post jednoho z nejlepších imitátorů Michaela Jacksona, a dojde třeba i na lekce moonwalku. Takže zkoušky jsou vždycky produktivní!

 

Působíte poměrně ambiciózním dojmem, jaké jsou tedy vaše nejbližší cíle?
Co se týče koncertů, dáváme tomu zatím vcelku volný průběh, snažíme se teď hrát hlavně mimo Prahu, nedávno jsme odehráli koncert v Litoměřicích, kde se nám moc líbilo, takže tam se v brzké době určitě chceme vrátit. Dále také chceme navázat na koncert v Motoráji, který jsme zorganizovali pod hlavičkou naší iniciativy "Kluby patří nám". Tato iniciativa si dává za cíl vyhnat neonacistické a nazi-punkové kapely z klubů kam nepatří.

 

Zvládáte hrát i ve svých dalších kapelách, nebo se plně oddáváte pouze FFD?
Momentálně se všichni soustředíme jen na FFD. S Martinem a naší hostující zpěvačkou Aničkou teď zkoušíme rozjet menší riot-folk punkový projekt inspirovaný kapelami jako Defiance Ohio, nebo Mischief Brew. Hráli bychom na banjo, akustiku, valchu a tak. Ale to je ještě běh na dlouhou trať.


Na badzone.cz máte malou ochutnávku své produkce, kdy vtrhne na scénu vaše první cd?
Momentálně jsme ve fázi přípravy nového materiálu, jestli všechno půjde jak má, na podzim plánujeme nahrát a vydat regulérní album.


V nejbližší době vás čeká koncert v rámci Žižkovské noci, kde dál se s vámi můžou lidé potkat?
Je toho hodně, ale všechno se teď snažíme tlačit mimo Prahu.  Co je zatím jistý, jsou koncerty 10. 3. v Lounech 7. 4. v Olomouci, 14.4. Teplice. Na konci dubna bychom se měli vrátit zpět do Prahy na společný koncert s Green Smatroll v klubu 007. Co určitě bude stát za to je srpnový koncert s Thee Infidels, crack rocksteady peckou z Německa. Ale to je zatím ještě ve stádiu příprav. Pokud někdo chce mít opravdu přehled, tak všechny informace najde na Bandzone profilu, nebo na našich facebookových stránkách.


Komentáře