Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na kus řeči nejen o Basta Fidel

/ Honza Novotný, 12.04.2011

V sobotu odpoledne jsem se sešel se svým kamarádem z Jižáku, trumpetistou ze skupiny Basta Fidel, Davidem MC Daweem Košťálkem a popovídali jsme si o velké akci, kterou chystá Basta Fidel, o jeho působení v kapele i v dalších projektech. A to stylově v sídlištní nonstopce, kde jsme den předtím ještě společně s naší partou popíjeli.


21. dubna má Basta Fidel naplánovaný koncert v Rock Café, můžeš čtenářům blíže přiblížit, co to bude za akci?
Dawe: Pro nás je to rezidentní akce, kterou pořádáme my, Fidelové, už pravidelně v dubnu v Rock Café. Ze Slovenska přijede ska-punková kapela Smola a Hrušky, vlastně celý večer bude ve stylu ska a reggae. Pak tam bude hrát Larika a samozřejmě Basta Fidel. Po těchto třech skvělých kapelách bude after party celýho koncertu, kterou zařižují kluci z equal-i-zer, kde budu zpívat společně s kámoše Papa Rastym, pak bude hrát také Selector. Takže je se na co těšit. Přijďte určitě všichni.


Basta Fidel nebyla první kapela, ve které jsi hrál. Jak jsi se k nim vlastně dostal?
Dawe: K Basta Fidel jsem se dostal v roce 2006, úplnou shodou okolností. Byla to taková super náhoda. Já jsem vlastně hrál dva roky reggae v Confessionu. Jednou po zkoušce jsme seděli v hospodě na pivu s lidmi a přisednul si ke mně člověk a povídá: „Slyším slovo trumpeta, říká ti něco bývalý Fidel Castro? My zrovna sháníme trumpetistu.“ A já povídám „No jasně, to jsem vždycky chtěl hrát, ska.“ Tak mi řekl, abych přišel na zkoušku. Pak jsem 2 měsíce chodil na zkoušky a mou první akcí, na které jsem vystupoval, byl festival Mighty Sounds.


Na webových stránkách Basta Fidel jsi byl ale uváděn jako stálý host, jak je tomu teď?
Dawe: To teda musím naštěstí poupravit. Ono to tak bylo dřív, kdy jsem trošku zlobil a tak nějak jsem na to kašlal. Chvílema jsem nechodil na zkoušky atd. Ale teď už je dobrý, už jsem napsaný jako stálý člen. Je to už v pohodě, urovnaný. Teď už jsem se srovnal, teď i vymýšlím songy atd.


Co nějaká nová deska, chystá pro nás Basta Fidel něco?
Dawe: No máme teď poslední desku Fu, dva roky starou. Nová deska samozřejmě bude, ale nemůžu přesně říct kdy. Ale příští rok se o tom určitě budeme bavit. V současnosti máme tři nové písničky, které nejsou na žádném albu, hrajeme je od března. Jde to dobře, budou další.


Jaký máš s kapelou nejzajímavější zážitek, nebo na který koncert nejraději vzpomínáš?
Dawe: Určitě máme spousty zážitků. Mně se hodně líbilo, když jsme hráli na plovoucím parníku, v Praze. U Libeňského mostu, jak je divadelní loď, tak tam jsme nastupovali.

 

Jak jste se k hraní na parníku dostali? Máš nějaké známosti mezi piráty námořníky?
Dawe: Tuším, že někdo ze ska scény, někdo z kamarádů od Fidelů. Možná taky někdo z divadla nám to dohodil. Byli jsme pozvaní ještě s jednou kapelou.


Máš za sebou i řadu koncertů v zahraničí, kde se ti nejvíc líbilo?
Dawe: V Berlíně jsme měli výborný koncert. Bylo to už na kraji Berlína, takový hustý místo. Dřevěná hospůdka, něco na způsob pražské Modré Vopice. Dřevěný pódium, báreček. Byla to vlastně klasická Oi! akce, takže tam přišlo hodně skinheadů a punkáčů. Byla tam super atmosféra, báječný publiku. Pak jsme hráli před dvěma lety v Maďarsku, zrovna jak bylo to ohromný bahno na Mighty Sounds. To jsme vystupovali na Gaia festivalu. Hráli jsme tam v sobotu večer. Byl to spíš hardcorovej festival, dost velký pro 20 000. Moc jsme si to užili, parádní výlet. Ráno jsme se probudili a za pár hodin jsme měli vystupovat na Mighty. Takže ráno koupačka u Balatonu, odpoledne koncertovat v blátě.


Kromě trumpetování u Fidelů se angažuješ v equal-i-zeru, kdy jsi s nimi začal vystupovat?
Dawe: Equalizer je super. Teď v lednu jsem se dal dohromady s Papa Rastym, klukem z Náchoda. Teď je tři roky v Praze, hraje ve více projektech a mě přibral k sobě do Equalizeru. A tak spolu od ledna chodíme na spousty akcí a zpíváme, co nám dech stačí.


Jak je to s texty? Píšeš si je sám, nebo jsou to převzaté věci? Já abych se přiznal těm hláškám, byť zní suprově, moc nerozumím.
Dawe: No upřímně, pokud jde o mě, tak to je snad jediná věc, která mi za těch pět let, co to dělám, ke zdokonalení chybí. Psát si vlastní texty. Poslední čtyři měsíce se snažím psát si texty. Jinak mám samozřejmě naučených spousty frází, takovou tu klasiku.


Ty jsi vlastně dokázal ty své dvě působiště vcelku elegantně propojit. V některých fidelovských písničkách např. Reste Fidele a Drunk and Bass můžem slyšet tvé MC hlášky. Jak k tomu došlo?
Dawe: To byla bomba, mě se shodou okolností společně s Basta Fidel rozjel drum and bass, díky tehdejšímu Tuzexu. Vytáhli mě za mikrofon, já jsem zpíval sice předtím v Confessionu, ale to bylo málo, tam jsem hrál spíš na trubku. No a ve Fidelech se občas zapojuju do toho zpívání, nejdřív je to „raggování“, teď už tam mám i nějaké normální vokály. Hrozně se mi to líbí.


Teď jsme trošku zabrousili k tématu, které jsem rozhodně nechtěl vynechat. Jak vlastně vidíš budoucnost kapely? Jakým směrem se teď bude Basta Fidel ubírat?
Dawe: Super, že jsi narazil na tohle téma. Já to teda prozradím, přestože je to čerstvá věc. Budeme měnit baskytaristu, protože Jirka jeden z nejstarších členů, už moc to hraní nestíhá. Má rodinu, chce se také věnovat angličtině. Měl by k nám přijít basák, se kterým jsem hrál v Banditos. Je to vynikající muzikant. Hraje úžasně na basu, zvládá skvěle dancehall, drum and bass. Takže když se náš bubeník naučí hrát tyhle styly, sladí to, dají to dohromady, tak to bude paráda. Takže tímhle směrem by se to mělo ubírat.


Tak jo, díky moc za rozhovor. Ať se daří tobě, Fidelům, equal-i-zeru a vůbec všem partičkám a lidem, se kterými jsi hrál, hraješ a budeš hrát. A uvidíme se určitě na nějakém koncíku.
Dawe: Díky a moc. A choďte všichni na naše koncerty.


Komentáře