Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Pipes and Pints: Chceme vydat novou desku a vyrazit s ní na turné doma i v zahraničí.

/ Honza Novotný, 08.02.2012

Pipes and Pints v létě oznámili odchod frontmana Mika a po skončení festivalové sezóny přerušili svou činnost. Po několika měsících hledání nového zpěváka se ke kapele vrátil původní zpěvák Mike Syco ze San Diega a vše se vrací do starých dobrých kolejí.

 

Jaká byla nálada v kapele bezprostředně po návratu Mika k Pipes and Pints?
Tak já ze začátku moc nevěděl jak na to reagovat. Ale sešli jsme se s kluky a rozebrali jsme to odshora dolů a ve výsledku jsme si řekli, že jsme za Mikův návrat rádi. Byli jsme rádi, že budeme moct pokračovat tam, kde jsme skončili. Dělat nové písničky, vydat desku.


Je Mikův návrat definitivní, nebo je ještě možnost, že by změnil názor?
Změnit názor může kdykoliv a hlavně kdokoliv, nejen Mike. Každopádně teď jsme opět v původní sestavě a já doufám, že už to tak zůstane.


V létě jsme spolu mluvili o konkurzu na zpěváka, tehdy jsi říkal, že už máte dva vytipované adepty. Proč nakonec konkurz nevyšel?
Ve finále nevyšel proto, že se ke kapele vrátil Mike. To byl jeden z hlavních důvodů. Další důvody, proč nedopadli vytipovaní zpěváci, se kterými by se nám určitě dobře spolupracovalo, byla příliš velká vzdálenost mezi námi. Zpěvák by se musel přestěhovat do Prahy, nebo fungovat tak nějak mezinárodně. Byl by problém se zkouškami, s koncerty, s turné… museli bychom s novým člověkem řešit stejné problémy, které jsme předtím už dávno vyřešili.

 

Kdy za vámi Mike přišel, že se chce vrátit?
Necelé dva, tři měsíce po posledním koncertě.


Dali jste si nějaký čas na rozmyšlenou, nebo jste ho vzali zpátky okamžitě?
Chvíli jsme se o tom bavit museli, abychom se domluvili na nějakých pravidlech, aby vše fungovalo tak jak má.


Změnilo se po jeho návratu něco zásadního ve fungování kapely?
Náš plán je asi takový, že teď to hraní trošku omezíme. Ale ne, že bychom koncertovali nějak výrazně míň, spíš chceme dělat cílené turné. Nebudeme už koncertovat prakticky nonstop bez pauzy, jako tomu bylo předtím. Necháme si taky nějaký prostor na osobní život a chceme ta turné plánovat tak, abychom objeli spíš větší města. Míň míst, ale více lidí.


Jak na Mikův odchod reagovali fanoušci?
Vesměs všem bylo líto, že jsme skončili, ale přáli nám štěstí, abychom sehnali nového zpěváka. Takže reakce byly víceméně pozitivní. A určitě byly pozitivní i reakce po oznámení, že pokračujeme v původní sestavě.


Došlo i na myšlenku, že definitivně skončíte?
Nějaký ty pochybnosti tam byly, ale nenechali jsme se tím nějak unést. Také jsme měli podporu od fanoušků, promotérů a dalších spolupracovníků. Ti nám dávali sílu, abychom pokračovali v hraní dál. Takže žádné závažné diskuze, že bychom skončili, neproběhli. Spíš jsme tu pauzu využili k odpočinku, který jsme, jak se ukázalo, všichni potřebovali.

 

Ještě před Mikovým odchodem jste měli rozpracovanou novou desku a s jeho odchodem se práce na ní přerušila. V jaké fázi je nová deska teď?
Věci na novou desku opět připravujeme. S tím jsme začali okamžitě potom, co jsme si řekli, že kapela pokračuje dál. Ve chvíli kdy Mike odešel, jsme měli spoustu nových věcí, a ty jsme si chtěli ponechat bez Mikových textů. Návratem se to všechno změnilo, takže jsme se vrátili tam, kde jsme byli před Mikovým odchodem. V tuto chvíli děláme společně na novém materiálu.


V konkurzu na nového zpěváka byl i uchazeč, který měl hudbu Pipes and Pints obohatit o druhou kytaru. Padla varianta se dvěma kytarami s Mikovým návratem, nebo o tom stále uvažujete?
Tahle otázka je ve hře pořád a určitě bude. Předtím to bylo aktuální hlavně kvůli tomu, že jeden z vytipovaných zpěváků byl velmi šikovný kytarista, takže bychom nemuseli přibírat dalšího člena. Navíc se mu prý špatně zpívalo bez kytary. S návratem Mika ty úvahy ztratily na významu. Takže zatím druhou kytaru dáváme k ledu.


Měli jste nějakou variantu, že byste pokračovali v hraní i bez zpěváka?
To ne, plán byl takový, že konkurz budeme držet při životě tak dlouho, dokud bychom nenašli zpěváka, který by nám vyhovoval. Zavrhli jsme i nějaké přechodné řešení, záplaty. Chtěli jsme mít prostě partu pohromadě. Klidně bychom čekali půl roku, rok, nebo i tři roky. Prostě dokud bychom někoho nenašli.

 

Loňský rok byl pro kapelu dost divoký. Jak bys jej zpětně hodnotil, co se povedlo, co se nepovedlo atd?
Mrzí mě, že se nám nepodařilo vydat novou desku. Chtěli jsme ji vydat už v prosinci, proběhlo kolem toho hodně práce, ale bohužel to nevyšlo. Je pravda, že rok 2011 byl hodně divoký a nakonec vyústil v tu pauzu. Ale zase jsme si všichni vyzkoušeli, jaké jsou naše možnosti a jakým směrem se máme ubírat, jakým ne. Vyzkoušeli jsme si při turné hodně exotický destinace, festivalová sezóna se nám vydařila a během pauzy jsme si odpočinuli. Takže rok 2011 hodnotím pozitivně, i když nám nevyšla ta deska. Ale nevadí, vydáme jí později, nic nám neuteče.


Když už jsme nakousli festivalovou sezónu, jak jste si užili působení na zahraničních festivalech zvučného jména, o kterých jsi mluvil v létě?
Byli jsme na festivalu Rebellion v Anglii a byli jsme za to moc rádi. Hráli jsme tam ve čtvrtek večer na hlavním pódiu, po nás hráli Old Casuals Bastards Larse Fredericksona. Pak jsme byli na Force Attacku v Německu, kde to bylo taky fajn, až na to, že byl celý festival pod bahnem, přehnala se přes něj úplná smršť.


Jaké si dali Pipes and Pints cíle do nového roku?
Chceme vydat novou desku, na které budeme pracovat už na jaře a během letní festivalové sezóny představit lidem už nějaké nové věci. A po vydání bychom s ní rádi odjezdili turné doma i v zahraničí.


K první desce jste natočili i tři povedené videoklipy. Máte v plánu natáčení klipů i k písničkám z nové desky?
Hrozně rádi bychom udělali nějaký hezký videoklip zároveň s novou deskou, ale uvidíme, jestli toho na nás nebude moc.


Komentáře