Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Prague Conspiracy: Nová deska bude tvrdší!

/ Honza Novotný, 08.01.2012

Prague Conspiracy se během letošního roku výrazně proměnili zrušením dechové sekce a teď navíc přišla i změna zpěvačky, kdy Marianu nahradila Aneta Galisová. Nejen o tom jsme si s nimi příjemně popovídali.


Odkud Anetu vůbec znáte?
Kuba: Já už jí znám asi tři roky z akcí v Českých Budějovicích, kde dělala barmanku v klubu Velbloud a z akcí jako FInal party a podobně. Jako zpěvačku jsem jí znal z kapel Pub Animals, ve které hostovala a z českobudějovické reggae kapely He Band. Takže jsme věděli, že je dobrá zpěvačka A asi před rokem s námi spolupracovala při tvorbě Mightyfreezinu, kdy se nechala fotit jako „Mighty girl“.
Matěj: Já jí znám z internetu. :)


A kdy jste došli k rozhodnutí angažovat Anetu jako zpěvačku?
Kuba: Napadlo nás jí oslovit, protože jí zpívání baví a v podstatě neměla co dělat. He Band je skoro až zábavová kapela, sice hrajou reggae, ale nehrají tak pravidelně, obyčejně tak jednou, dvakrát za měsíc. My jsme jí  bavili víc jak stylově, tak tím, že hrajeme častěji a víc se tomu věnujeme.


Co bylo vlastně příčinou Marianina odchodu?
Matěj: To bylo naprosto jednoduchý. Jednou jsme natáčeli ve studiu a Mariana za námi přišla a oznámila nám, že čeká druhé mimino a chce se věnovat rodině. Říkala, že by s námi ráda hrála, ale mohla by jen jednou dvakrát do měsíce. A to by nefungovalo, protože mi chceme hrát každý víkend.


S novou zpěvačkou jste prakticky ihned vyrazili na turné po českých klubech, které jste absolvovali společně s Queens of Everything. Jak jste si to užili?
Kuba: Mighty Tour jsme si moc užili. Bylo to hodně divoký. Bohužel nás plno lidí zavrhlo kvůli změně zpěvačky, ale ti co to nevzdali a dorazili, potvrdili, že to byla fakt dobrá volba.


Jak na Anetu reagovalo publikum, které bylo zvyklé na Marianu?
Kuba: Hodně dobře. Většinou to bylo tak, že před koncertem za námi přišli známí nebo fanoušci a říkali, že je škoda, že už nemáme Marianu. Ve finále ale byly reakce dobré. Překvapila je v pozitivním slova smyslu. Je to jiné, ale k tomu co teď hrajeme, sedí Aneta víc. Má rockovější projev, zatímco Mariana se hodila víc ke ska a soulu.


Na turné s vámi hrál i Krleesh z Královen (Queens Of Everything). Byla to jen dočasná výpomoc, nebo s vámi bude hrát pravidelně?
Kuba: Já doufám, že jo, pokud se neuchlastá. Hraje dál i s Královnama, ale nemají moc koncertů a když nebude moc, tak máme na záskok Tomáše z Bitch and Chips. Hrál s námi už na Silvestra je to rocker se vším všudy. Totální PARTY ANIMAL!!!


Takže Prague Conspiracy teď budou mít už na furt dvě kytary?
Kuba: Určitě! Teda pokud se neuchlastá ani jeden z nich.

 

Krleeshi, ty jsi v nedávné době skončil jako kytarista u kapely Discoballs, souvisí spolu nějak odchod od nich a nové angažmá v Konspiračkách?
Krleesh: Já bych řekl, že to spolu až tak zásadně nesouvisí. Byl jsem půl roku pryč, v Argentině. Queens of Everything to beze mne nějak přežili, opatřili si místo mě náhradu a Discoballs si zvykli hrát beze mě. Po mém návratu jsem s nimi hrál vlastně jen jednou. Pak jsem si poranil rameno a nemohl jsem hrát.

Kuba: To bychom mohli říct, jak tomu došlo, ne? To je zajímavý.
Matěj: Poranění ramene vzniklo…
Krleesh: Raději ne. Každopádně jsem měl šanci vidět tu kapelu z publika a ne z pódia a šlo jim to výborně. A v současnosti s nimi zkouší Sven, který za mě zaskakoval v Queens of Everything.

 

Změní se nějak váš hudební projev s příchodem nové zpěvačky?
Kuba: Tím, že jsme přivzali druhého kytaristu, jsme trochu přitvrdili. Nové písničky jsou tvrdší, i ty starší, co jsme nahrávali ještě s Mariannou, hrajeme tvrději. A Aneta do toho krásně sedí.


Dojde ještě k nějaké změně?
Kuba: Už asi ne. Naším záměrem vždy bylo hodně pařit na pódiu a hrát nahlas, to nám zůstává. Jediné co ještě není úplně dořešený je post klávesáka. Takže kdyby někdo chtěl, nechť se ozve.

 

Pokračujete s Anetou v tvorbě nových písniček?
Kuba:  Jo. Měli jsme roztočené cédéčko, z toho tři až čtyři věci byli natočené s Marianou, ale když přišla Aneta, tak nám bylo jasný, že už nemá cenu vydávat nové písničky se starou zpěvačkou. Takže to dopadlo tak, že ty písničky Aneta přezpívala. Dvě z nich jsou už na splitku s Dirty Blondes a zbytek, asi devět věcí bude až na nové desce, která by mě vyjít na jaře. Ale vzhledem k tomu, jak ty první dvě byly narychlo udělané, tak se možná ještě trošku předělají.

 

S novou zpěvačkou jste natočili také další videoklip Prague Conspiracy. S kým jste na něm spolupracovali a jak jste sním spokojeni?
Kuba: Na klipu jsme spolupracovali s firmou Crevisions. Není to naše první zkušenost s touto firmou, dělali nám už klip k písničce I Wan’t It All. S novým klipem jsme moc spokojeni, kluci odvedli výbornou práci. I vzhledem k tomu, že jsme na to měli relativně málo peněz a hlavně ukrutně málo času. Natočilo se to za den se vším všudy. Takže v 5 ráno jsme začali nakládat a svážet bedny a ve 3 v noci zase rozvážet. Dělali jsme to podle našich oblíbených kapel, takže koncept byl jednoduchý – hodně Marshalů a žádný sraní. V Čechách je tendence dělat klipy s příběhem a až přehnaně intelektuální. Ty klipy mám sice rád – například klipy od Zdeňka Suchýho jsou geniální. Ale na mě to pak působí spíš jako krátký film než klip. Mnohem radši mám klipy, kde hraje kapela, ideálně před hradbou z beden. Takže pro mě osobně klip jak má být.

 

Začátkem roku vám vyšlo nové elpíčko, kde byly tři písničky nahrané už bez dechové sekce. Nenarušil vám odchod Mariany práci na dalších písničkách, případně na novém cd?
Matěj: Já myslím, že zásadně. Protože se naše kapela po odchodu dechové sekce konečně zformovala, začali se zase dělat nové písničky. Ale takovouto ránu jsme nečekali. Jako když si třeba klávesák zlomí ruku, tak to se dá nahradit, ale když odejde zpěvačka, která je tváří té kapely, to je pak velký problém. Ale povedlo se najít super náhradu. Jen si lidi musí zvyknout na to, že už není černá, ale bílá.

 

Nebáli jste se té ztráty tváře?
Kuba: Já jsem se toho nebál. Já jsem věděl, že to bude průser. Věděl jsem, že to bude trvat třeba rok - dva, než si na tu změnu lidi zvyknou. Ale na druhou stranu jsem cítil, že až si zvyknou, tak uznají, že je to změna k lepšímu. A už teď zaznamenáváme dobré reakce. Před koncertem jsou lidé spíš skeptičtí, ale pak si to poslechnou a dají nám za pravdu, že k novému zvuku sedí Aneta víc.

 

Plánujete k nové desce speciální turné?
Kuba: Neplánujeme, protože deska má oficiálně vyjít na konci jara, a to už pomalu začíná festivalová sezóna a lidi už do klubů moc nechoděj. Spíš seděj na zahrádkách a prochlastávaj tam prachy, na který nadávej, že je nemaj.

 

Co kromě nové desky plánujete do nového roku?
Kuba: Například hned v zimě pojedeme na tour po zimních střediscích, společně s kapelami Fast Food Orchestra a Pipes and Pints.


Když už v kapele došlo k tolika personálním změnám, nebáli jste se, že by mohlo dojít i na vás?
Kuba: No, já se nebojím…protože prakticky všechno zařizuju já včetně dodávky. Kapela by neměla v čem jezdit. Museli by jezdit vlakem a na to sou moc líný.
Matěj: No, ale tak existují různé půjčovny dodávek, že jo…
Krleesh: Je pravda, že všichni bývalí členové Konspiraček snad kromě bubeníka jsou schopný tu kapelu sestavit znovu.
Kuba: To je pravda, Prague Ska Conspiracy by mohli normálně existovat bez nás a my vlastně bez nich. Jediný, kdo by haproval, by byl bubeník, ale snadno by našli náhradu. Dřív jsme měli také dvě kytary, takže ten bývalý kytarista by mohl hrát s nimi. Takže můžou být dvě Conspiracy – jedna se Ska druhá bez.

 

Na závěr bych vás rád poprosil o malé zhodnocení uplynulého roku. Jak se na něj zpětně díváte?
Kuba: Rok 2011 pro nás byl přelomový. V podstatě teď začínáme úplně od začátku. Tím, že jsme vyřadili dechovou sekci, jsme si to rozházeli s hodně fanoušky, odchodem Mariany jsme to dorazili úplně. Takže jsme na nule. Je to super pocit. Najednou mám radost z každého člověka, který se pod podiem usměje. Dřív už to byla samozřejmost a tak nějak to všechno splývalo dohromady. Je to najednou taky opravdovější. Takový trošku jako když se člověk čerstvě zamiluje. Navíc mě to baví jako nikdy nic co jsem kdy dělal před tím. Paradoxní je, že nám plno lidí vyčítá, že se přetvařujeme a že nám to nevěří. Přitom hrajeme to, co máme rádi a děláme to tak jak se nám to líbí. Když jsme hráli ska, ne že by mě to nebavilo, ale hrál jsem něco, co jsem už moc neposlouchal. Teď se cítím na podiu i ve zkušebně 100% šťastný.
Krleesh: Je to takový čerstvý začátek.


Komentáře