Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Prima klub na hranici mezi Vinohrady a Žižkovem

/ Honza Novotný, 11.07.2011

Nedaleko zastávky metra Jiřího z Poděbrad v Kubelíkově ulici č. 27, v rohovém činžovním domě, se nachází známý žižkovský Palác Akropolis. Zde se pravidelně konají koncerty domácích i zahraničních kapel, divadelní představení, výstavy, vystoupení DJs a jiné kulturní akce. Také je zvykem sem zajít jen tak na pivo, nebo na oběd či na večeři.


Sympaticky ošuntělý interiér
Vnitřek Paláce Akropolis je rozdělen do několika částí. V horní části Akropole se nachází menší kavárna (kde se mimo jiné také prodávají vstupenky na zdejší koncerty) a šatna, kam si v chladnějších dnech návštěvníci odkládají své klobouky, kožichy a deštníky. Ve spodní části je nejdominantnější velký sál, kde se odehrávají koncerty, dále se zde nachází malá scéna a divadelní bar, kde vystupují různí DJs.Ve spodní části Akropole se nachází několik barů a i v solidně zaplněném klubu obsluha zvládá uspokojovat přání zákazníků, aniž by se u barů tvořily extra dlouhé fronty žíznivců.


Pozastavím se nad interiérem Akropole. Ten je mi velmi sympatický. Je na něm totiž vidět, že klub má za sebou nějakou historii. Nebál bych se říct, že jako celek na mě působí příjemně opotřebovaný (není divu, historie Akropole se píše již od roku 1927). Autorem současného interiéru je František Skála, který na jeho dotváření stále pracuje. Restaurace byla dokončena v roce 1992, o čtyři roky později pak divadelní bar a současný vzhled malé scény je od roku 2008. V hospodě nebo v klubu mám rád, když je na první pohled poznat, že se do klubu chodí (pozor nezaměňovat se špínou, to rozhodně ne). Vnitřek klubu je vyzdoben různými plakáty, designovými prvky (vše z dílny Františka Skály), které ve spojení s již zmíněným „jetým“ look-outem vytváří dobrou atmosféru.


Akropole žije!
Palác Akropolis je velmi živý klub. Skoro každý den se zde něco děje, ať už koncert, divadelní přestavení, expozice fotografií, či jen vystoupení Djs na chilloutu. Není proto divu, že za celý rok se počet konaných kulturních akcí šplhá téměř k jedné tisícovce. Ve Velkém sále se střídají hudební skupiny známých i neznámých jmen z tuzemska i ze zahraničí. Když zde vystupuje nějaká oblíbená kapela, narve se před pódium několik stovek lidí a rázem se tak vytvoří skvělá atmosféra, nad velkým sálem je také balkon, který se otevírá pouze v případě, že se počet prodaných lístků vyšplhá nad cifru 500, někdy se otevře také pro handicapované. Kromě hudby se zde pěstuje i divadlo. Vystupují zde zajímavé soubory. Diváky zde bavilo například trio Pavel Liška, Josef Polášek a Martin Zbrožek. Kromě koncertů a divadelních představení se v Paláci Akropolis konají také soutěže začínajících kapel Future line, festival nových médií Akropolis Multimediale a řada dalších projektů, jako festival world music Respect festival a festival euro hudby Euroconnection.


Jídlo, nápoje, doprava
Půllitr jedenáctky Staropramen dostanete v Akropoli za třicet korun. K uhašení žízně pak můžou posloužit až čtyři další druhy točených piv. V Akropoli můžete vyřešit i starosti s obědem. Od příštího týdne si mohou návštěvníci pochutnat na novém lákavém menu.


Výhodou Akropole je i snadná doprava tam i zpět. Klub se nachází v blízkosti stanice metra A – Jiřího z Poděbrad, tramvají číslo 11 jste zase za chvilku na Muzeu. Problémy nenastanou ani v pozdějších hodinách, kdy dopravu obstarávají noční linky.


Nostalgická vzpomínka
Za těch cca 9 let, co do Akropole nepravidelně docházím (už jako nezletilý s čerstvou občankou jsem chodil do Akráče pařit na Wohnouty) mi klub přirostl k srdci a můžu jej určitě doporučit jako prima místo, kam zajít za pestrou kulturou, nebo jen tak pokecat u piva či u nějaké toho kousku jídla.

 

Palác Akropolis

Kubelíkova 27, 130 00, Praha 3


Komentáře