Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

The Spankers: "Chceme hrát pro lidi na celém světě"

/ Honza Novotný, 23.05.2011

Ambiciózní reggae-popová kapela, která teprve nedávno vtrhla na českou scénu a okamžitě si získala množství fanoušků a stala se stálicí českých festivalů, ale také již vystrčila růžky i za hranice nejen české republiky, ale i Evropy. Nejen o brazilském turné, nové desce, jsme si povídali s Tomášem Knotkem, bubeníkem skupiny The Spankers.


V nedávné době jste absolvovali turné po Brazílii. Jak se vám v Brazílii hrálo a jak jste se k tomu vůbec dostali?
Brazílie byla úžasná a úspěšná! Nebylo jednoduchý dát to všechno dohromady, ale povedlo se nám to a v únoru jsme tam odletěli. K Brazílii vůbec jsme se dostali díky tomu, že zpěvák z Fast Food – Fido, má v Brazílii příbuzné a já jsem tam byl právě s Fast Food Orchestra v roce 2008 na tour. Úplně jsem si Brazílii zamiloval a tohle byla moje čtvrtá návštěva. Fidův bratranec má punkové vydavatelství, studio a kapelu a on nám tam tohle tour udělal. Je opravdu schopný, protože jsme měli výborné PR, jak ohledně propagace na koncerty, tak i v médiích, kde jsme byli i v televizi a rádiích a v jednom rádiu nás pravidelně hrajou.


Jak vás přijalo brazilské publikum? Je v něčem naprosto odlišné od toho českého?
Brazílie je opravdu velká země a my hráli „jen“ ve státech střední Brazílie, takže si netroufnu říct, že jsou Brazilci nějací, ale přišlo nám, že se chodí na koncerty fakt bavit a tancovat, takže atmosféra na našich koncertech byla skvělá! Všichni tancovali už na DJ před námi a našim koncertem se to ještě znásobilo! Byli odvázanější a spontálnější než jsme kdy u jakého publika zažili. A jak nás přijali? Většina koncertů byla vyprodaných. Myslím, že když tam přijede „gringo“ kapela, je to už samo o sobě pro ně výjimečné a když mají ještě hezkou zpěvačku, je to pro některé Brazilce bomba. Občas jsme museli Terezu zbavovat až moc přátelských nápadníků a našeho klávesáka fanynek.


Jak moc jsou žánry jako reggae, ska v Brazílii oblíbené? Seznámili jste se s nějakou tamní žánrově spřízněnou kapelou, či udělali jste si obrázek o brazilské ska/reggae scéně?
Podle návštěvnosti na našich koncertech a podle rozhovorů s promotéry jde prý ska a reggae v Brazílii dost strmě nahoru. Naznačuje to i fakt, že tam jezdí žánrové kapely víc než kdy před tím a jejich promotéři si mnou ruce. Takže se dá říct, že se tam ska a reggae dostává trochu do main streemu. Taky ale určitě záleží jak kde. Kapely, se kterými jsme tam jezdili, nám také potvrdili a říkali, že je to lepší a lepší.


Vzpomenul by sis na nějakou pozoruhodnou historku z turné po Brazílii?
Třeba na tu, jak trumpeťáka se saxofonistou přepadli na výletě zloději s bouchačkama - unesli jejich autobus, prostřelili střechu, sebrali všem peníze, nacpali je do kufru a ujeli. Nebo jak jsme před koncertem v Brazílii večeřeli s Manu Chao a jeho rodinou. Anebo jak jsme se dopravovali v jedenácti lidech na koncert malým hipízáckým wolkswagenem i s nástroji. Výlety do jungle, šílený řidiči, klub plný homosexuálů… Bylo toho hodně.


Nedlouho po brazilském turné se Spankers opět vydali do zahraničí, tentokrát v tandemu s francouzskou kapelou Les Skalopes. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Byla to skvělá zkušenost a získali jsme tím výborné kontakty, takže se už pracuje na trochu větším tour ve Francii. Je to nádherná země a je to blízko. Narazili jsme tam na skvělé a pohostinné lidi. Těšíme se tam zas!

 

Je nějaká slavná i neslavná kapela, se kterou byste si rádi zahráli?
Každý máme asi trochu jiné sny, posloucháme i jinou hudbu ale zkusím to zhruba nastínit: Black Eyed Peas, Earth Wind and Fire, Tokyo Ska Paradise, Estelle, No Doubt a spousty dalších.


Není tomu tak dlouho, co je na světě vaše nová deska, jaké jsou na ní od fanoušků reakce a jak jste s ní spokojení vy sami?
Na první desku je to pro nás až nečekaný úspěch. Byli jsme s ní nominováni na Anděla a skončili druzí, náš videoklip vyhrál první místo v hitparádě televize ČT2 v pořadu Medůza a pozvání na hostování na něm přijali skvělí hosté jako Tonya Graves, Dr. Kary nebo Su-Sha.
Lidé si cd stahují a kupují na koncertech a reakce bývají převážně pozitivní. Jsme spokojeni, ale už střádáme materiály na další.


K nové desce vznikl také již zmíněný, velmi povedený videoklip Superman. Jak probíhalo natáčení? Čí to byl nápad, udělat klip v komiksovém stylu?
Videoklip je práce našeho saxofonisty a designera Přemysla Zajíčka, který oslovil štáb jménem Pro-Vision a společně ho vytvořili. Máme opravdu štěstí na lidi a to jak v kapele, tak i mimo ni. Za dva dny bylo natočeno v Karlínském prostoru Underground a nás to ještě k tomu fakt bavilo.


Máte v plánu pracovat i na dalším klipu k nové desce?
Samozřejmě. Na konci roku v prosinci pokřtíme nové EP a videoklip a příští rok chceme vydat celé cd, také s videoklipem.


Prozraďte čtenářům, na kterých letních festivalech se objevíte?
Všechny koncerty můžete najít na našich internetových stránkách www.thespankers.cz nebo aktuálně na facebooku. Přes jaro jsme objeli skvělé majálesy a open airy a ještě nás můžete vidět na Všudybud festu v České Lípě, Babylon festu v Brně nebo Útulek festu v Trmicích a dalších. V létě se objevíme mimo jiné na festivalech Mighty Sounds, Valník, Povaleč a 22.7. zahrajeme v Praze přímo na Vltavě u Smetanova nábřeží na festivalu Sen Letní noci s Emirem Kusturicou + Non Smoking Orchestra a Danem Bártou + Illustratosphere.


Kapela je mladá a na české scéně působí jako svěží vánek, kam byste se v průběhu následujících několika let chtěli posunout, čeho byste rádi dosáhli?
Sny máme různé, ale všichni máme rádi cestování a rádi bavíme lidi. Jednáme teď znovu o Brazílii, nově o Japonsku a o Evropských zemích. Chceme být kapela, co hraje pro hodně lidí po celém světě.


15.června budou The Spankers vystupovat v Divadle Járy Cimrmana, mohl bys nám o tom prozradit víc?
Je to skvělá spolupráce s divadelní skupinou Aqualung, která vystupovala minulé léto na divadelní lodi Bratří Formanů a The Spankers udělali hudbu k představení „Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář“, kde naše zpěvačka Tereza Krippnerová, studující DAMU, hraje hlavní roli. Hra se opakuje i letos a to právě v Divadle Járy Cimrmana. Spolupráce s Aqualungem je skvělá a náš trumpetista, Josef Počepický tam dokonce začal úspěšně skládat hudbu pro jejich hry.


Chtěl bys něco vzkázat čtenářům?
Jsme moc rádi za Vaší podporu a jestli nás neznáte, přijďte na koncert, těšíme se na Vás!


Já děkuji za rozhovor ať se vám daří.


Komentáře