Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

The Spankers: Z nové zpěvačky máme velkou radost!

/ Honza Novotný, 15.12.2011

Ambiciózní reggae kapela The Spankers zažila svůj nejúspěšnější rok a s příznivými vyhlídkami hledí i do budoucnosti, kterou s nimi bude sdílet nová zpěvačka Sisa Feherová, která se vám poprvé představí 18. prosince v klubu Futurum. Nejen o nové zpěvačce a nedělním koncertu jsem si povídal s bubeníkem Tomášem Knotkem.


Není tomu dlouho, co ve vaší kapele došlo k výrazné personální změně, a to na postu zpěvačky. Proč Tereza kapelu opustila?
Bylo to už delší dobu na hraně. Od doby, kdy se Tereza dostala na DAMU, to šlo dost dolů, co se týče počtu koncertů a i práce v kapele. Muselo se tedy něco stát a teď vidím, že je to přínosné pro všechny.


Novou zpěvačkou je Sisa Feherová, která působí také v jazzbandu Pitch Bender. Byla právě první volbou, nebo jste zkoušeli více zpěvaček?
Od té doby, co jsme měli problémy se zpěvačkou, jsme začali hledat náhradu. Alespoň na záskok za Terezu, když zrovna nemohla. To ale bylo fakt na nic, protože záskok za frontmana nejde. V tu se nám nedařilo nikoho sehnat. Až začátkem září přišel kytarista František Albrecht, že by pro nás měl zpěvačku, kterou viděl zpívat na jam session.


Se Sisou jste pohromadě krátkou chvíli, mohl bys mi přesto říct, jak jsou s ní The Spankers spokojeni?
Máme z ní velkou radost, protože Sisa je skutečně výborná zpěvačka a dokáže i jako frontman táhnout koncerty. Spolupracuje se s ní skvěle.

 

Výměna Sisy za Terezu je pro vás jistě velmi zásadní. Zajímalo by mě, jestli se nějak změní směr, kterým se kapela až dosud ubírala, nebo zůstane vše při starém?
S jinými lidmi se mění i směr. Rozhodně nejviditelnější pro lidi je, když se mění tvář kapely. Pro nás se mění hodně uvnitř v kapele a myslím, že se to pozitivně časem promítne i navenek. Pokud jde ale o hudební styl, tak to asi v blízké době nebude nějak zásadní. Samozřejmě se ale ničemu nebráníme.


Neuvažovali jste o tom, že byste Terezu nahradili zpěvákem, nebo jste chtěli na post frontmana bezpodmínečně ženu?
O variantě se zpěvákem jsme také přemýšleli. Ale nakonec nám spadla z nebe Sisa a jsme moc rádi.


Poslední dobou dochází v řadě českých kapel k výrazným personálním změnám. Prague Conspiracy vyměnili zpěvačku, Discoballs kytaristu...  Byla změna opravdu nutná, nebo chcete být trendy? :)
Je to tak. Milujeme trendy. :)

 

Zpěvačce Sise se prý přezdívá Ďábelská Sisa, jak vznikla tato přezdívka?
O té přezdívce jsem neslyšel, ale je sedí jí. Každý kdo ji viděl na koncertech i jinde, bude s přezdívkou souhlasit. A kdo jí zná, ví své.


Tento týden budete v klubu Futurum křtít nový singl Party Lovers. Čím si myslíte, že na lidi nejvíce zapůsobí?
Takhle moc nepřemýšlíme. Udělali jsme písničku a chtěli ji nahrát se Sisou. Taky jsme rádi, když se něco děje a proto to vydáváme jako singl. A taky máme rádi dobrý party a to křest určitě bude. Vlastně celá tahle písnička vznikla na jedné velké letní party u našeho trumpetisty a jsme rádi, že jsme si ji zapamatovali.


Nedělní koncert je pro vás v mnoha ohledech výjimečný, chystáte pro fanoušky nějaké překvapení?
Pro nás bude koncert výjimečný hlavně kvůli nové zpěvačce. Fanoušci se můžou kromě nové zpěvačky a singlu Party Lovers těšit také na dva hosty. Matěje Rupperta z Monkey Bussines a Dr. Karyho z Fast Food Orchestra. Máme moc rádi tvorbu Matěje Rupperta, a proto jsme jej oslovili. Jsme rádi, že naše pozvání přijal. S Karym jsme už spolupracovali na desce „Boom! Bang! Pow! You know…“ a moc rádi si s ním zahrajeme naživo.


Nedolehla na vás před prvním koncertem s novou zpěvačkou tréma?
Trému necítíme. Naopak, se Sisou se nám hraje skvěle, takže se na první vystoupení vyloženě těšíme.

 

Koncert ve Futuru pro vás bude pěknou tečkou za letošním rokem. Mohl bys uplynýlý rok zhodnotit z pohledu The Spankers?
Rok 2011 byl pro nás hodně úspěšný. Kdybych to měl vzít chronologicky, tak nejprve turné v Brazílii o 11ti koncertech z toho 8 téměř vyprodaných. Pak první místo v hitparádě pořadu ČT1 Medůza s naším klipem, který má navíc nyní má kolem 60-ti tisíc zhlédnutí na youtube, dále také nominace na hudební ceny Anděl, turné ve Francii, vydání našeho CD v Německu a časté koncertování tam a kolem 80-ti odehraných koncertů a festivalů za celý rok.


Zkraje příštího roku se již podruhé schováte před českou zimou v Jižní Americe. Jak se na turné po Brazílii a Argentině těšíte a kam všude se podíváte?
To se bohužel přesouvá kvůli okolnostem až na září 2012 ale o to lepší a propracovanější to bude. Příští rok zůstaneme ještě v Brazílii, ale kromě střední Brazilie pojedeme pravděpodobně i jižní a to prý stojí za to. Bude také více koncertů v menším čase. Do Argentiny nebo Uruguaje bychom se mohli podívat další rok.


Co dalšího vás v příštím roce kromě jihoamerického turné čeká? Plánujete například natáčení dalšího videoklipu, či dokonce nové desky?
V lednu by měl vyjít videoklip k novému singlu Party Lovers. Únor a březen pojedeme Mighty tour s Fast Food a Pipes and Pints po lyžařských střediscích. Dále samozřejmě domlouváme festivaly a kluby. Zatím je potvrzený jarní i letní Sázavafest a další, které je možné najít na webu. V září se chystá zmíněná Brazílie a chceme taky točit celou desku s klipem. Kdy vyjde, to zatím není jisté, ale do konce roku by měla být hotová.


Komentáře