Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Dan Bárta vydává po pěti letech novou desku

/ Houser.cz, 30.10.2013

Výjimečný zpěvák vydává výjimečné album. Přesně tak se dá charakterizovat nový umělecký počin Dana Bárty, který po pěti letech vydává se skupinou Illustratosphere desku Maratonika. Tu představí fanouškům na stejnojmenném podzimním turné po téměř čtyřech desítkách českých a slovenských měst. Největší hudební maraton odstartoval a potrvá až do 17. prosince.

 

Nové album Dana Bárty s projektem Illustratosphere se od těch předchozích neodlišuje jen tím, že z původního sextetu se stal kvintet, ale především zvukem. Většího prostoru se dostává kytaře, upozaděno je naopak dosud dominantní piano. S obměněnou sestavou a aranžemi je Maratonika pestřejší a stručnější a má ambici oslovit širší publikum.  Kromě vynikajícího hlasu kritiky oceňovaného zpěváka slibuje výsledek několikaměsíční práce ve studiu nadstandardní výkony čtveřice Illustratosphere ve složení Filip Jelínek, Robert Balzar, Miroslav Chyška a Jirka Slavíček.


Změna nastala i v případě autorství textů. Dosud výhradní textař Bárta dal prostor svým blízkým a ke spolupráci přizval partnerku Alžbětu Plívovou a kamaráda Dana Stomieroskyho. „Texty si píšu sám, už je to tak. V zásadě jsem svým výhradním textařem. Ale pozor, dva texty mi napsalo moje děvče Bětka, protože umí anglicky, čímž mi výrazně pomohla,“ uvedl zpěvák. Ten k novému albu nafotil spolu s renomovaným fotografem Jakubem Klimem sérii originálních snímků, na kterých je zahrabán do písku. Netradičně vizuálně je pojat i booklet, jenž je společným dílem slovenského kreslíře Luka Braseho, grafika Filipa Jánoše a Dana Bárty.


Vydání CD Maratonika doprovází stejnojmenné podzimní turné po bezmála čtyřiceti českých a slovenských městech, které odstartovalo 21. října v Bratislavě. „No, mám už svoje odehrané, ale popravdě tolik koncertů po sobě jsem ještě nezažil. Těším se, budeme hrát jako by to mělo být naposled v životě, obrazně řečeno. Doufám, že po desátém koncertu neodpadneme,“ vtipkuje zpěvák, který desku slavnostně pokřtí v úterý 5. listopadu během pražského koncertu v Divadle Archa.

 

Turné po ČR:

So 26.10. Zlín, Golem Music Club
Út 5.11.  Praha.  Divadlo Archa – křest CD
Ne 10.11. Javorník, Kulturní dům
Út 12.11. Ústí nad Orlicí, Roškotovo divadlo
St 13.11. Znojmo, Městské divadlo Znojmo
Čt 14.11. Veselí nad Moravou, Kulturní dům
Po 18.11. Čáslav, Dusíkovo divadlo
St 20.11. Horšovský týn, Kinosál
Čt 21.11. Plzeň, Měšťanská beseda
Pá 22.11. Sokolov, Městské divadlo
Po 25.11. Brno, KC Semilasso
Út 26.11 Olomouc, Kino Metropol
St 27.11. Říčany, Městské kulturní středisko Labuť
Čt 28.11. Trutnov, Společenské centrum Trutnov
Pá 29.11. Jablonec nad Nisou,  Eurocentrum
So 30.11. Hořovice, Klub Labe
Po 2.12. Hradec Králové, KD Střelnice
Út 3.12. Neratovice, Společenský dům
St 4.12. České Budějovice, Café klub Slavie
Pá 6.12. Ústí nad Labem, Kinosál DK
So 7.12. Chomutov, Městské divadlo
Ne 8.12. Cheb, KC Svoboda
Po 9.12. Ostrava,  Divadelní sál KD
Út 10.12. Valašské Meziříčí, M-Klub
St 11.12. Opava,  KD Na Rybníčku
Pá 13.12. Prostějov, Apollo 13
So 14.12. Břeclav, Kino Koruna
Ne 15.12. Odry, Dělnický dům
Po 16.12. Hlinsko, MKK Hlinečan


Komentáře