Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Do kina Aero dnes vstupuje Festival otrlého diváka

/ Houser.cz, 04.03.2014

Tradiční přehlídka filmové (ne)estetiky pražského kina Aero – Festival otrlého diváka – letos zaznamenává významné životní jubileum. Veskrze spirituální oslavy 10. ročníku budou v žižkovském Aeru probíhat ode dneška do 9. března a následující týden se přesunou také do Brna do kina Scala (13. – 14. března).

 

Výběr 17 filmů pro letošní ročník, včetně jedné projekce „naslepo“, vzývá téma „Duchovno“ a několik filmů bude na přehlídce také doslova zasvěceno nostalgickému vzpomínání na éru VHS videokazet. „Budeme zaříkávat božstva padesátkových sci-fi naivit, sedmdesátkového artistního porna, osmdesátkových akčních nesoudností, moderních giallo reinkarnací, nadčasových spirituálních úletů i věky přesahujících zvrhlostí. Snad je naše obětiny potěší, aby nad námi držela ochrannou ruku do dalších desetiletí,“ medituje nad programem i výročím jeden z dramaturgů festivalu Jiří Flígl.

 

Jak už jsou návštěvníci festivalu zvyklí, výraznou složkou několikadenní akce budou vedle samotných filmů také interaktivní zážitkové projekce, živé a genderově vyvážené simultánní překlady do sluchátek, tematická výzdoba kina a další doprovodný program šitý všem otrlcům na míru. „Zatímco jiné festivaly usilují o to diváky co nejvíce pasivizovat, FOD se stal hrdou baštou interaktivity i poslední výspou simultánního překladu, koneckonců diváka máme přímo v názvu akce,“ podotýká k tomu další z dramaturgů Petr Šaroch.

 

Výběr filmů pro přehlídku je výsledkem subjektivních preferencí dramaturgického týmu ve složení David Čeněk, Jiří Flígl, Petr Šaroch a Antonín Tesař. „Klíčová slova letošního Otrlce jsou: Satan, VHS, Jean-Claude Van Damme, David A. Prior, motorovky, luchadoři ve světě mrtvých, pojídání zvratků i výkalů, ektoplazma, tromorganické potraviny, vraždící popcorn, kladivo, giallo, kalcinátorové paprsky smrti a Zdeněk Troška,“ shrnuje finální mix filmů Antonín Tesař.

 

Kompletní program naleznete ZDE.


Komentáře