Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Gympl pokračuje na Vejšku. Nový film Tomáše Vorla dokončen

/ Houser.cz, 05.11.2013

Režisér Tomáš Vorel je s volným pokračováním kultovního Gymplu hotov, diváci film Vejška uvidí v kinech od 23. ledna 2014.

 

Hrdinové Vejšky Kocourek (Tomáš Vorel jr.) a Kolman (Jiří Mádl) jsou dospělejší a podle tvůrců je film realističtější. Přestože jí humor nechybí, je Vejška dramatičtější,  kamera rychlejší. V širokoúhlém obrazu dostává více prostoru i Praha.


Natáčelo se především na dvou pražských vysokých školách, na Kampě v parku, v pražském metru i na periferiích. Když filmaři v květnu dotočili v klubu Lávka u Karlova mostu, přišly dva dny nato povodně a polovina filmových lokací se ocitla pod vodou. A to včetně klubu, v němž si na koncertu zahrálo na tři sta fanoušků Vladimira 518 a Mika Trafika.

 

Nejdražší záběry filmu natočili tvůrci s herečkou Ivanou Chýlkovou. „Chýlková například v jednom záběru zdemoluje Krausovu limuzínu v hodnotě dvou miliónů korun. Dokázala to elegantně a napoprvé, druhé auto už ostatně nebylo k dispozici,“ říká Tomáš Vorel. Ivana Chýlková a Jan Kraus hrají ve Vejšce opět manžele Kolmanovi, rodiče jednoho ze dvou hlavních hrdinů.  I v roli Kocourkovy matky uvidí diváci znovu Zuzanu Bydžovskou, která právě za tuto roli ve filmu Gympl získala Českého lva. Dále tvůrci obsadili nové herce. „Jako profesora ekonomie jsem si přál Václava Klause a profesora UMPRUM Milana Knížáka, ale ti to hrát nechtěli. Profesora na VŠE tak hraje David Vávra a profesora na katedře grafiky hraje Jakub Kohák,“ říká Vorel. Na hlavní dívčí roli Julii proběhl velký casting a roli nakonec získala herečka Eva Josefíková.


Autory hudby a rapu jsou Mike Trafik a Vladimir 518. Vorel si tak opět přizval o generaci mladší kolegy. „Vladimíra jsem nedokázal oslovit, protože mě už jednou odmítl při filmu Gympl, že prý v takové komerční sračce, kde hraje Mádl, účinkovat nebude. Pasta, se kterým jsme psali scénář, zorganizoval s Vladimírem schůzku a na ní jsme ho přesvědčili, že Vejška, přestože v ní bude hrát Mádl, komerční sračka nebude,“ prozrazuje Vorel. Ve Vejšce tak zazní tři skladby od Vladimira 518. Děti prázdnoty a Planeta Praha už existovaly, skladbu Zdrhej zkomponoval Vladimir 518 přímo pro film. Mike Trafik pro film částečně složil hudbu novou a částečně pracoval s hudbou ze své poslední desky. Tvůrci se především snažili o dokonalé souznění hudby s obrazem.

 

Režisér Vorel nikdy neholdoval pokračováním filmů a nikdy by nevěřil, že sám pokračování nějakého vlastního filmu natočí. K natočení Vejšky ho přiměl velký tlak fanoušků, film Gympl viděly statisíce diváků, a tvůrci se nakonec sami začali upřímně zajímat o to, co by se po skončení gymplu mohlo s jejich hrdiny dít. „Byla to výzva, udělat ten film ještě lepší než předchozí,“ dodává Tomáš Vorel. 

 


 


Komentáře