Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Inscenace tematizující Alzheimerovu chorobu Šest miliard Sluncí zazáří na největší světové přehlídce divadla a performance Edinburgh Festival Fringe

/ Houser.cz, 25.06.2014

Šest miliard Sluncí, populární divadelní projekt, který vznikl v koprodukci Experimentálního prostoru NoD, bude součástí programu jedné z největších světových přehlídek divadla a performance na světě Edinburgh Festival Fringe. Autorskou inscenaci inspirovanou Alzheimerovou chorobou budou návštěvníci skotského festivalu moci spatřit od 8. do 16. srpna. Šest miliard Sluncí se tak pokusí navázat na úspěch tanečně-hudebního projektu One Step Before the Fall, který v loňském roce získal ocenění Herald Angel Award a nominaci na Total Theatre Award.


Kritiky a diváky velmi dobře přijímaná inscenace Šest miliard Sluncí se nyní jede představit do zahraničí, a to přímo na jeden z největších festivalů na světě Edinburgh Festival Fringe. Ten každoročně navštíví více než milion milovníků divadla, tance, cirkusu, kabaretu, muzikálů, oper, fyzického divadla a dalších divadelních forem. V roce 2013 zde proběhlo 45 464 performancí a 2 871 představení, mezi nimiž upoutala pozornost také inscenace z koprodukce Experimentálního prostoru NoD - One Step Before the Fall - inspirovaná Parkinsonovou chorobou.

 

Stejně tak Šest miliard Sluncí tematizuje jednu z rozšířených degenerativních nemocí - Alzheimerovu chorobu. Autorská inscenace pohybující se na pomezí činohry a fyzického divadla pochází z dílny režisérky Evy Rysové a scénáristy a dramaturga Ondřeje Novotného. Autorem hudby k projektu je renomovaný polský divadelník a skladatel Paweł Passini, který již na Edinburgh Festival Fringe uspěl v roce 2011, kdy získal ocenění Total Theatre Award a Herold Angel. Scénář inscenace Šest miliard Sluncí je založený na komplexní a dlouhodobé rešerši filmových dokumentů, odborných publikací a článků na téma Alzheimerovy choroby. Autoři v průběhu příprav také navázali spolupráci s organizacemi zabývajícími se touto nemocí, ale také s lékaři, pacienty a jejich rodinami.

 

Podle divadelního kritika Vladimíra Hulce ,,je inscenace režijně propracovaná a herecky pečlivě interpretovaná na hraně pravdivosti a lehké stylizace směrem. Je bolestná a současně nepostrádá nadhled a (odlehčující) humor. Není výsměšná, není drsná. Nabízí ruku k dialogu. K zamyšlení a otevírání témat, která jsou pro mnohé tabu či je přezírají. Právě takovým divákům je určena a na ně - jak sami tvůrci potvrdili - mnohde po republice funguje.”

 

Rozsáhlý výzkum a poznání světa nemocných a jejich bližních jsou prvky, které činí inscenaci silně autentickou a jedinečnou - na téma se nedívá jednostranně, osciluje mezi komedií a tragedií, stejně jako samotné příhody ze života nemocných. Představení zpravidla bývají zakončena diskusí na téma nemoci, která pomáhá doplňovat informace a šířit povědomí o Alzheimerově chorobě.

 

,,Autoři hry nabízejí velice zajímavou podívanou, která neoslovuje pouze tradiční návštěvníky divadel, ale díky svému tématu a zpracování zasahuje mnohem širší publikum, a to i za hranicemi České republiky. Navíc celý soubor přistupuje k tématu velmi empaticky - energie, kterou je tak možné cítit z každého představení, se jenom tak nevidí. I proto si myslím, že Šest miliard Sluncí má šanci na Fringe uspět, " říká o inscenaci šéfdramaturg Experimentálního prostoru NoD Adam Halaš.

 

Divadelní kritička Lyn Gardner v internetovém blogu britského deníku The Guardian již teď zařadila Šest miliard Sluncí mezi doporučená představení "Hot Tickets".

 

Šest miliard Sluncí budete moct spatřit na stagi The Monkey House, ZOO Venues každý den od 8. do 16. srpna, vždy ve 14:30. Lístky v ceně £6 a £8 je možné bookovat již nyní na adrese box@zoovenues.co.uk. V České republice se inscenace objeví znovu na podzim 23. září a 2. a 15. října ve 20:00 v Experimentálním prostoru NoD.


Komentáře