Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Jedeš-li z kopce, zařaď nižší rychlost

/ Houser.cz, 11.10.2012

Jeho život je pestrý i co do povolání --  muzikant,  textař člen divadla Semafor, dělník v polygrafii, korektor, technický redaktor, vedoucí směny, starosta, senátor – to je Jan Nádvorník.


Ano, tohle všechno jsem absolvoval a asi i proto mám tak blízko k lidem z mnoha oblastí. Muzika a tisk, to jsou dvě důležité oblasti, které se prolínají celým mým životem. Rád píšu. A hudba? Ta když vám zaleze pod kůži, už vás nepustí. Tuhle jsem slyšel v rozhlase písničku Nádraží, kterou zpíval Michal Tučný. Tak jsem si s nostalgií připomenul Michala, ale i skutečnost, jak dávno to je, co jsem text k téhle písničce napsal.


Jak jste se dostal od muziky k politice?
Já jsem na politickou kariéru vůbec nepomýšlel, i když jsem byl jedním z prvních, kteří v Hostivaři přišli do Občanského fóra. Začal jsem podnikat, založil velkoobchod s drogerií, který dodnes funguje a prosperuje. Konaly se volby, já byl asi třetí na kandidátce, ale při výsledcích se zjistilo, že mám nejvíce preferenčních hlasů. A tak přišla otázka, jestli nechci být starostou. Proč to nezkusit?, řekl jsem si.


Proč by právě vás měli lidé zvolit do Senátu? Kandidujete ve volebním obvodu 20 Praha 4… a stejné číslo máte i na volebním lístku…
Byl jsem dvanáct let starostou Prahy 15 a šest let senátorem. Občané mohli za tu dobu poznat, že jsem zastáncem pragmatické politiky a že znám jejich problémy a dokážu je řešit. Neříkám to proto, aby to hezky znělo, ale opravdu věřím, za ta léta v aktivní politice jsem získal velmi cenné zkušenosti. Umím vnímat každodenní starosti lidí a reagovat na ně. Vím, že občané podobný styl politiky očekávají. Navíc chci být senátorem na plný úvazek, jiné aktivity vykonávat nebudu.


Čemu jste se během svého prvního působení v Senátu především věnoval?
Prakticky jsem se svými kolegy neustále opravoval chyby a nesmysly, které přišly ze Sněmovny. Konkrétně jsem například „zpravodajoval“ zákon o odpadech, kde bylo 84 pozměňovacích návrhů! Opravdu často jsem se divil, jak mohou některé návrhy Sněmovnou projít. Byly úplně mimo projednávanou tématiku. Byl jsem také členem a později místopředsedou hospodářského výboru a plnil povinnosti vyplvající z této funkce.


Poprvé jste byl do Senátu zvolen za ODS, teď kandidujete za Stranu svobodných demokratů. Co vás k tomu přimělo?
Podepsal jsem petici proti evropskému záchrannému plánu, tzv. Eurovalu. Nelíbilo se mi, že bychom v případě vstupu do eurozóny zaplatili 350 miliard do evropského záchranného mechanismu. Podle mě půjde o černou díru, v níž se rozpustí obrovské peníze, aniž by přinesly něco užitečného. Tento můj postup zaujal Svobodné, kteří mě oslovili a poté, co jsme se více poznali, mi nabídli, abych za ně kandidoval do Senátu. Kandiduji jako jejich příznivec, nikoli jako straník. V jediné straně, ve které jsem v životě byl, byla ODS, a to už mi stačilo. Do žádné jiné strany nevstoupím.


Proč jste z ODS vystoupil?
Dnešní ODS už není stranou, do které jsem vstupoval. Začala se přiklánět ke středu politické scény. V koaliční vládě se samozřejmě musí z některých názorů ustoupit, ale určité hranice musejí být nepřekročitelné. A tady máme se současnou ODS úplně odlišný názor, kde tato hranice je. Zvyšování daní, podlézání Evropské unii i další věci jsou pro mě nestravitelné. Pro současnou ODS bohužel ne: nejenže proti těmto škodlivým postupům nebojuje, ale ona je dokonce prosazuje, a to zcela v rozporu s idejemi, ze kterých na začátku 90. let vzešla. Osobně nechápu, jak pravicově a konzervativně smýšlející člověk může přitakávat socialistickým a byrokratickým nesmyslům přicházejícím z Evropské unie, které omezují nezávislost českého státu a svobodu občanů i podnikání. Jsou dvě možnosti: buď si svou pravicovost a konzervativnost nalhává, anebo je to obyčejný kariérista. A v takové společnosti opravdu být nemusím.


Přesto – Praha 4 byla vždy baštou ODS. Neobáváte se toho, že zvyk volit tuto stranu tady opět zvítězí?
Neobávám. Praha 4 byla vždy baštou pravice. Je to logické – je to atraktivní lokalita, v níž žijí podnikaví a úspěšní lidé, kteří vyznávají svobodu a morálku. A pro takové lidi, tedy lidi s pravicovým a konzervativním pohledem na svět, je dnešní ODS nevolitelná.


Co byste chtěl v Senátu prosazovat?
Rád bych navázal na svoji práci v hospodářském výboru, protože k této oblasti mám nejvíce co říci. Myslím, že mohu být užitečnější a řešit problémy lépe, než když se o to snaží někdo „z ulice“, povoláním třeba herec nebo lékař. Navíc je mnohdy místo zbytečného filozofování potřeba řešit věci zdravým selským rozumem. A ten v Senátu často chybí.


Domníváte se, že vy se o zdravý selský rozum můžete opřít?
Nejen o něj, ale jinak některé věci prostě řešit nejdou, nebo je bez něj spíše zamotáte, než rozpletete. Jako starosta jsem se například vždy snažil, aby v naší městské části vládla pohoda, která je velmi důležitá pro život i řešení problémů. Nechtěl bych se nějak chlubit, ale lidé vidí, co se u nás změnilo, jak se naše městská část posunula dopředu.


Čím se v životě řídíte, či chcete-li, jaké máte motto?
Rodiče mi říkali: „Jedeš-li do kopce, zařaď nižší rychlost“. Tuhle zásadu dodržuji. Škoda, že někteří politici neměli takové rodiče, kteří by jim tuhle moudrost prozradili. Já to štěstí měl…


Komentáře