Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Lipo vydává své druhé sólové album „O duši“

/ Houser.cz, 12.05.2014

V pondělí 12. května  vydá Lipo – básník před mikrofonem (BPM) – své druhé sólové album, které ponese název „O duši“. Naváže tak na svůj debut z roku 2012 „Víc než hudba“, kterým se zapsal do povědomí široké veřejnosti a ze kterého pochází i megahit „Ležím v tvé blízkosti“ s hostující zpěvačkou Debbi.


Čekání na druhé album si textař, skladatel a rapper v jedné osobě vyplnil ještě rádiovým hitem „Do města přišla zima“, na kterém mu vokálně hostovala mladá zpěvačka Kateřina Marie Tichá a internetovým hitem „Pořád jen to svoje“ (oba klipy nasbíraly na české poměry úctyhodný jeden milión zhlédnutí).


Album „O duši“ je zásadním posunem v Lipově hudební tvorbě, a to jak po stránce textové, tak především po stránce hudební. Producentské trio Martin Ledvina, ODD a Lipo zvolilo netradiční přístup v zásadě k dnes již konzervativnímu žánru.


V prvním singlu z alba, v sociálně laděné baladě „Město co spí“, se objeví pro hiphop netradiční spojení operní zpěv (mezzosopranistka Ester Pavlů) spolu s výrazným partem tahací harmoniky. Celé album prostupuje někdy až experimentální přístup, a to počínaje Kühnovým dětským sborem v refrénu písně „Všechno má svůj čas“, až po překvapivé použití živých zvuků indického sitar, steel kytary nebo jazzových trumpet.


Ve funky songu „Plameny“ se zase nečekaně objeví jako host Tereza Černochová a v kytarovém druhém oficiálním singlu z alba „Kruhy“ hostuje talentovaná zpěvačka Yanna. Dalším překvapením je violoncello v podání Terezie Kovalové ve skladbě „Hlubiny“.


Producent Martin Ledvina ke vzniku alba říká: „Hiphop je dnes asi jediný styl populární hudby, kde ještě můžete přijít s úplně novým soundem. V jedné písni kombinovat věci, které před vámi ještě nikdo nezkombinoval, a tím mantinely významu slova ʹpíseňʹ rozšiřovat. Při tvorbě alba jsme napínali hranice vlastního vkusu, opírali jsme se o kořeny hudby jako takové, a to v celé jejich šíři a hloubce, od baroka až po ten nejsoučasnější beat. Zároveň jsme nechali naši vlastní fantazii jet svobodně na stodvacet procent. Pomyslné břehy alba tvoří dva singly – „Město, co spí“ a „Kruhy“. Mezi těmito břehy na vás čekají hloubky, výšky, příběhy a obrazy, tvrdá realita i její nejčistší umělecké odrazy...“

 

Album „O duši“ bude před datem vydání exkluzivně k poslechu již od tohoto pátku 9. května ve streamingové službě Spotify! Více zde - http://spoti.fi/1o6l4Cr

 

Lipo feat. Ester Pavlů - Město, co spí - YouTube


Lipo feat. Yanna - Kruhy - YouTube

 

Tracklist alba:


1. O duši - Prolog

2. Město co spí ft. Ester Pavlů

3. Hlubiny ft. Terezie Kovalová

4. Kruhy ft. Yanna

5. Vím, že jsi tam někde

6. Sen

7. Plameny ft. Tereza Černochová

8. Poslední údolí

9. Všechno má svůj čas (Lipo & Kühnův dětský sbor)

10. O duši - Epilog

Bonus track:

11. Pořád jen to svoje


Autoři všech skladeb:

hudba: Lipo, ODD, Martin Ledvina

texty: Lipo

producenti alba: Martin Ledvina, ODD, Lipo

Kredit fotografií: Ondřej Pýcha/SinglTon/Universal Music

Více info:
Facebook: www.facebook.com/lipobpm
Twitter: https://twitter.com/lipoBPM
Fanblog: http://lipo-bpm.blog.cz/
YouTube: www.youtube.com/user/LipoBPM
Instagram: http://instagram.com/lipobpm

 

Kredit fotografií: Ondřej Pýcha/SinglTon/Universal Music


Komentáře