Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Mezi filmovými novinkami příštího týdne si vybere každý

/ Houser.cz, 08.02.2012

Tahákem týdne rozhodně bude íránské drama Rozchod Nadera a Simin, které je žhavým kandidátem na Oscara, na své si ale přijdoou i fanoušci ságy Star Wars, jejíž první díl se na plátna dostane poprvé i ve 3D verzi.

 

Rozchod Nadera a Simin
Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Rozchod Nadera a Simin, jednoznačný vítěz Berlinale 2011, získává od své mezinárodní premiéry další a další ocenění.

 

Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama.

 

Drama, Írán, 2011, 123 minut, režie: Asghar Farhadi, hrají: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini, Merila Zare'i, Sarina Farhadi, distributor: Artcam.

 

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
Neobyčejná příležitost proplout vesmírem kultovní ságy Star Wars v jedinečné 3D verzi je tu! Jako první George Lucas – režisér, producent a duchovní otec celé ságy, ve 3D představí Epizodu I. –  Skrytou hrozbu. Prožijte Hvězdné války na vlastní kůži.

 

Známý perfekcionalista George Lucas si již při produkci Epizody II (2002) a Epizody III (2005) pohrával s myšlenkou převést celou ságu Star Wars do 3D. A jak je jeho zvykem, svou vizi také naplnil a v roce 2010 se začalo pracovat na transformaci první epizody. Záběr po záběru byly převedeny z 2D do 3D, ke každému jednotlivému snímku byl vytvořen simultánní obrázek z pohledu druhého oka, aby se při současné projekci s původním snímkem dosáhlo požadovaného 3D efektu, jako kdyby byl film ve 3D již natočen. Dohled na převod Epizody I do 3D byl svěřen Johnu Knollovi, který supervizoval i vizuální efekty v původních Epizodách I, II, III Star Wars ságy. Epizoda I byla mimo jiné posledním dílem Star Wars, který byl natočen na filmový materiál a poté byl pro uvedení v roce 1999 zdigitalizován. Nyní byla opět použita původní verze z 35mm filmu a opět byla až následně digitalizována, čímž zůstala obrazová kvalita snímku v maximální možné míře zachována. Velkou výzvu pro převod do 3D znamenala pro tvůrce také pestrá škála trikových záběrů, které se ve filmu vyskytují – průlety, hologramy, světelné meče, lasery… I díky nim se nyní diváci mohou těšit na velkolepou a nevšední 3D podívanou.


Sci-fi, dobrodružný, akční, USA, 1999, 136 minut, režie: George Lucas, hudba: John Williams,  hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Pernilla August, Ian McDiarmid, Oliver Ford Davies, Hugh Quarshie, Anthony Daniels, Ahmed Best, Frank Oz, Terence Stamp, Brian Blessed, Ray Park, Celia Imrie, Samuel L. Jackson, Dominic West, Sofia Coppola, Keira Knightley, Bronagh Gallagher, Roman Coppola, Warwick Davis, Ben Burtt, Lindsay Duncan, Greg Proops, Benedict Freitag, Peter Serafinowicz, Ralph Brown, David Bowers, distributor: Bontonfilm.

 

Speciální jednotka
Kontroverzní novinářka Elsa (Diane Kruger) působící v Afghánistánu je unesena členem Talibanu. Únosce vyvěsí na internet video stanovující nejzazší termín její popravy. Zpravodajská služba odhalí, že se Elsa nachází ve vesnici na hranici s Pákistánem. Šestičlenná speciální jednotka je vyslána do nebezpečné oblasti, kde vládnou rebelové. Záchrana Elsy je úspěšná. Nejtěžší část mise ale všechny teprve čeká: útěk z Pákistánu a přechod přes divoké, pusté a nehostinné hory Hindúkuš s nelítostnými pronásledovateli v zádech...

 

Kromě okouzlující Diany Kruger (Troja, Lovci pokladů, Hanební pancharti) ve filmu uvidíme i charismatického  Djimona Hounsou, který se prosadil rolí vůdce vzpoury černých otroků ve Spielbergově  historickém dramatu Amis-tad, za niž získal Cenu Image a byl nominován na Zlatý glóbus. Za svůj strhující výkon po boku Leonarda DiCapria ve filmu Krvavý diamant získal nominaci na Oscara.


Akční, dobrodružný, drama, Francie, 2011, 110 minut, režie: Stéphane Rybojad, hrají: Diane Kruger, Djimon Hounsou, Benoît Magimel, Denis Menochet, Tchéky Karyo, Anne Caillon, Raz Degan, distributor: Bioscop.

 

Muž na hraně
Když bývalý newyorský policajt na útěku Nick Cassidy (Sam Worthington, Avatar) vstoupí do lobby hotelu Roosevelt v New Yorku, vyjede do jednoho z nejvyšších pater budovy a vyleze na římsu, ohrožuje víc, než svůj vlastní život. Na nějakou dobu se zastaví celé město, a to včetně několika velice nervózních lidí s velkým tajemstvím.

 

Cassidyho rozhodnutí nevytvoří pouze mediální bouři, ale také zapeklitou situaci pro policejní psycholožku Lydii Spencer (Elizabeth Banks, Tři dny ke svobodě), která se ho snaží přesvědčit, aby neskákal. Čím víc se o to snaží, tím víc jí začíná docházet, že Cassidy má možná v plánu úplně něco jiného než sebevraždu. Že by to mělo něco společného se záhadným projektem, na němž pracuje jeho bratr? Nebo s tajným jednáním jednoho z nejvlivnějších obchodníků New Yorku (Ed Harris, Skála)? Během Cassidyho odvážného kousku začíná postupně zapadat jeden dílek puzzle do druhého. Z příběhu zkompromitovaného poldy, který se snaží dokázat svou nevinu, se stává něco zdaleka víc šokujícího. Najednou je v sázce mnohem víc, než život jednoho muže stojícího na římse.


Thriller, krimi, USA, 2012, 102 minut, režie: Asger Leth, hrají: Sam Worthington, Jamie Bell, Anthony Mackie, Elizabeth Banks, Ed Harris, Edward Burns, Kyra Sedgwick, Genesis Rodriguez, Titus Welliver, William Sadler, distributor: H.C.E.

 

Mupeti
Walter, největší fanoušek Mupetů na světě, jenž je na dovolené se svými přáteli Garym (Jason Segel) a Mary (Amy Adams) z amerického městečka Smalltown, odhalí zákeřný plán ropného magnáta Texe Richmana (Chris Cooper), který se chystá srovnat se zemí Mupetí divadlo a těžit ropu, nedávno objevenou přímo pod tímto bývalým působištěm Mupetů.

 

Aby Walter, Mary a Gary mohli zorganizovat největší televizní mupetí maraton v dějinách a pokusili se tak získat deset milionů dolarů, potřebných na záchranu divadla, musejí společně s Kermitem nejprve znovu sjednotit všechny Mupety, kteří se mezitím vydali za vlastním štěstím: Fozzie v současné době vystupuje s revivalovou skupinou Moopeti v casinu v Renu, Miss Piggy pracuje jako editorka módní rubriky pro plnoštíhlé v pařížském Vogue, Animal je pacientem kliniky v Santa Barbaře, která svým klientům pomáhá zvládat návaly hněvu, a Gonzo je bohatým podnikatelem v oboru instalatérství a kanalizací.


Komedie, rodinný, loutkový, USA, 2011, 110 minut, režie: James Bobin, hrají: Jason Segel, Amy Adams, Chris Cooper, Zach Galifianakis, Emily Blunt, Ed Helms, Selena Gomez, John Krasinski, Neil Patrick Harris, Jack Black, Danny Trejo, Rashida Jones, Ricky Gervais, Brian Henson, Whoopi Goldberg, Mila Kunis, Katy Perry, Billy Crystal, Eric Stonestreet, Donald Glover, Alan Arkin, Mickey Rooney, Liza Minnelli, French Stewart, Kathy Griffin, Wanda Sykes, Judd Hirsch, Beth Broderick, Rico Rodriguez, David Grohl, James Carville, Kenneth Hughes, Tonya Kay, distributor: Falcon.

 

Jack a Jill
Jack žije takřka dokonalým životem s výjimkou jediné přetrvávající chybičky – sestry Jill, jeho dvojčete.

 

Každý rok musí Jack na Den díkůvzdání přetrpět mučivou návštěvu své sestry, která mu během pár okamžiků dokáže převrátit život vzhůru nohama. Když se ale z víkendové návštěvy zvolna stává návštěva měsíční, dvojčata spolu bojují a hádají se tak, jak to dokáží jen dvojčata. Jakmile začne být jasné, že Jill nemá v plánu odjet, uvede Jack do pohybu hned několik plánů v naději, že mu pomohou Jill přemístit tam, kde je mu její přítomnost nejmilejší – na opačnou stranu vlasti.


Komedie, USA, 2011, 91 minut, režie: Dennis Dugan, hudba: Rupert Gregson-Williams, hrají: Adam Sandler, Al Pacino, Katie Holmes, Dana Carvey, Allen Covert, Shaquille O'Neal, Tim Meadows, Santiago Segura, Valerie Mahaffey, David Spade, Nick Swardson, Norm MacDonald, Geoff Pierson, Gad Elmaleh, Drew Carey, John McEnroe, Billy Blanks, Vince Offer, Georgia Hatzis, Peter Dante, Jonathan Loughran, Dennis Dugan, Rob Schneider, distributor: Falcon.

 

Den zrady
George Clooney není jen herec poťouchlých komedií, ale také překvapivě vyzrálý režisér. Na svém režisérském kontě má třeba úspěšné filmy jako Milujte svého zabijáka nebo Dobrou noc a hodně štěstí. V politickém dramatu Den zrady, který režíroval, se objeví také v roli vypočítavého prezidentského kandidáta.

 

Snímek Den zrady je napínavým příběhem o sexu, ambicích, loajalitě, zradě a pomstě, který se odehrává na pozadí okázalého divadla moderní politiky. Film mapuje osudy mladého tiskového mluvčího (Ryan Gosling), který se stane obětí zákulisních intrik, zrádných manipulací zkušených kolegů a svodů mladé praktikantky (Evan Rachel Wood).


Drama, USA, 2011, 101 minut, režie: George Clooney, hrají: Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman, Max Minghella, Jeffrey Wright, distributor: EEAP Film Distr.


Komentáře