Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na jaké filmové premiéry se těšit v příštím týdnu?

/ Houser.cz, 05.10.2011

Následující týden bude pro filmové fanoušky poměrně štědrý. Kromě amerických snímků Dream House, Jeden den a zejména akčního trháku Elitní zabijáci se českých premiér dočká i trojice severských filmů.

 

Dream House
Úspěšný vydavatel Will Atenton (Daniel Craig) skončí s prací v New Yorku, aby se společně se svou ženou Libby (Rachel Weisz) a svými dvěma dcerami přestěhoval do klidného městečka v nové Anglii. Zatímco se ve svém novém životě zabydlují, zjišťují, že jejich dokonalý domov byl dějištěm vraždy matky a jejích dětí.


Celé město je přesvědčeno, že všichni mrtví zemřeli rukou svého manžela a otce, který celý incident přežil. Když se Will pustí do pátrání o podrobnostech celé tragédie, zavede ho jediná stopa k Ann Patersonové (Naomi Watts), sousedce, která měla k zavražděné rodině velice blízký vztah. Jak Will s Ann společně skládají dohromady hrůznou skládačku událostí, zjišťují, že příběh posledního člověka, který opustil Willův vysněný dům, je děsivý právě tak, jako příběh toho, kdo do něj vstoupil po něm.

 

Drama/mysteriózní thriller, USA, 2011, 90 min, režie: Jim Sheridan, hrají: Daniel Craig, Naomi Watts, Rachel Weisz, Marton Csokas, Taylor Geare, Elias Koteas,Jane Alexander, Sarah Gadon, distributor: EEAP Film Distr.

 

Elitní zabijáci
Pohádkově bohatému ománskému šejkovi zbývá posledních pár měsíců života. Než mu vyměřený čas vyprší, chce dostat na talíři hlavy mužů, kteří zabili jeho tři syny. Nabízí svá ropná pole, což je velmi lákavá nabídka, ovšem odpovídá nelehkému zadání. Oběťmi šejkovy odplaty se mají stát příslušníci britských speciálních jednotek (SAS), elitní, všestranně vybavení vojáci, kteří jeho hochy připravili o život během války o Omán.


Tuhle pracovní nabídku, ovšem bez konkrétních detailů, dostane Hunter (Robert De Niro), legenda mezi nájemnými zabijáky. Když po příletu do Ománu zjistí, že má zlikvidovat příslušníky SAS, nechce úkol vzít. S tím se tak trochu počítalo, protože Hunter má být jen návnadou ve složité hře, jejímž cílem je najmout na tenhle mimořádný úkol Dannyho (Jason Statham). Hunterův žák a přítel je ve svém oboru absolutní jednička, bohužel ho před časem pověsil na hřebík. Pokud práci vezme a zabije tři esa SAS, zůstane Hunter naživu. V opačném případě má smůlu. A protože Dannymu kdysi zachránil život, je jasné, co se bude dít.


Kromě toho, že trénovaní vojáci nebudou snadnými terči, číhá nebezpečí i v mocné tajné organizaci, která je chrání, a oni pro ni za to vykonávají špinavou práci. V čele „bodyguardů“ příslušníků SAS stojí jejich bývalý člen Spike (Clive Owen), který chce kolegy ochránit za každou cenu. Danny a Spike jsou jako dvě nukleární hlavice letící proti sobě. Takovou akční explozi, k jaké dojde po jejich střetu, jste už dlouho v kině nezažili.

 

Akční/thriller, USA/Austrálie, 2011, 116 min, režie: Gary McKendry, hudba: Johnny Klimek, Reinhold Heil, hrají: Jason Statham, Clive Owen, Robert De Niro, Yvonne Strahovski, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Dominic Purcell, Aden Young, Ben Mendelsohn, Lachy Hulme, Firass Dirani, distributor: Bontonfilm

 

Jeden den
Emma (Hathaway) a Dexter (Sturgess) se vídají celých dvacet let, každý rok spolu ale stráví jen jeden den.


Emma a Dexter se seznámili na večírku po jejich společné promoci 15. července 1988, i přes vzájemné sympatie ale zůstávají jen přátelé. Každý následující 15. červenec odhaluje, jak se oba za rok změnili, odkrývá jejich úspěchy i prohry, navzájem se svěřují se svými zážitky, problémy a nevydařenými láskami. Po letech strávených hledáním štěstí a porozumění – ale také dospíváním a dozráváním – si Emma i Dexter začínají uvědomovat, že klíč k opravdové lásce a spokojenosti mají celou dobu na dosah ruky.

 

Romantický/komedie, USA, 2011, 107 min, režie: Lone Scherfig, hudba: Rachel Portman, hrají: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Patricia Clarkson, Romola Garai, Jodie Whittaker, Jamie Sives, Ken Stott, Rafe Spall, Matthew Beard, Guy C.A., Georgia King, Tom Mison, distributor: H. C. E.

 

Juha
Poslední němý film 20. století. Protože dnes lidé zbytečně moc mluví, trochu ticha neuškodí.


Aki Kaurismäkiho známe jako svérázného vypravěče filmových příběhů, ve kterých upřednostňuje obraz před dialogem a často rezignuje na barvu. Klasickému „kalendářovému“ příběhu manželského trojúhelníku, který tvoří venkovská žena, její prostý muž a městský světák, dokázal vtisknout osobitý ráz prostinkou formou vyprávění, které umocňují dialogy na vkládaných mezititulcích, úsporně použitý zvuk a skvělá Tikanmäkiho hudba.


Komedie/drama/romantický, Finsko, 1999, 78 min, režie: Aki Kaurismäki, hrají: Sakari Kuosmanen, Kati Outinen, André Wilms, Markku Peltola, Elina Salo, Outi Mäenpää,Esko Nikkari, distributor: CinemArt

 

Muž bez minulosti
Z vlaku přijíždějícího do města vystoupí muž s cestovní brašnou, ale ještě než stačí dorazit na místo určení, je přepaden, zmlácen do bezvědomí a okraden. Muž se nějakou dobu potácí na hranici života a smrti, ale díky péči dvou bezdomovců se po čase uzdraví, aniž ovšem nabude ztracenou paměť.


Znovuzrozený muž neví, jak se jmenuje, odkud přišel, čím je, nicméně projevuje činorodost, jíž imponuje nejen svým novým přátelům bezdomovcům, ale i nepříliš půvabné a nemladé důstojnici Armády spásy Irmě. Poté, co ho odmítne pracovní úřad, protože nemá jméno ani doklady, začne muž vypomáhat v kancelářích místní Armády spásy a sbližuje se nejen s Irmou, ale také s kapelou, která si pod jeho vedením osvojí zbrusu nový repertoár a stane se populární. Po konfliktu s policií, jež zveřejní fotografii člověka, který neví, kdo je, se přihlásí mužova minulost. Jak s ní naloží, když už si vybudoval novou identitu a je mu v ní dobře?

 

Drama/thriller/krimi/romantický, Finsko/Německo/Francie, 2002, 97 min., režie: Aki Kaurismäki, hrají: Markku Peltola, Kati Outinen, Sakari Kuosmanen, Elina Salo, Outi Mäenpää, Esko Nikkari,Janne Hyytiäinen, Marko Haavisto, Samuli Vauramo, Silu Seppälä, distributor: CinemArt

 

Světla v soumraku
Svůj nový autorský projekt označuje scenárista a režisér Aki Kaurismäki za třetí část volné trilogie o ztroskotancích: zatímco snímek Mraky odtáhly vyprávěl o nezaměstnanosti a Muž bez minulosti o bezdomovectví, příběh Světel v soumraku se úzce dotýká tématu osamělosti.


Hrdinou vyprávění je muž jménem Koistinen, který se nechá zaměstnat jako noční hlídač u helsinské bezpečnostní agentury. Sám se však ocitá v ohrožení: bezpečnou každodenní rutinu zamlklého muže totiž drasticky naruší krásná, ale ledově chladná blondýnka Mirja, která mu zlomí srdce a zatáhne ho do „velkého“ světa zločinu. Další ženou v Koistinenově životě je nenápadná Aila, která se mu pokouší pomoci… Melancholické vyprávění o tiché tragédii lidské samoty je natočeno v ryzím kaurismäkiovském stylu. Z autorových cinefilských inspirací se v podobě bezcitné plavovlásky Mirji do popředí zájmu prodralo i Hitchcockovo Vertigo.

 

Drama, Finsko/Německo/Francie, 2006, 78 min., režie: Aki Kaurismäki, hrají: Janne Hyytiäinen, Maria Heiskanen, Silu Seppälä, Kati Outinen, distributor: CinemArt


Komentáře