Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na kino si udělejte čas, čeká nás porce skvělých filmů

/ Houser.cz, 02.02.2012

Hned čtyři výborné filmy se od čtvrtka objeví na plátnech českých kin. Kromě pohádkového snímku Hugo a jeho velký objev, se můžete těšit na drama Perfect sence, hororový thriller Kronika, či mysteriózníí drama Jeden musí z kola. Fanoušky finského režiséra Akiho Kaurismäkiho jistě potěší, že prostor dostane i jeho film Hamlet podniká.

 

Hugo a jeho velký objev
Hugo Cabret (Asa Butterfield) je neobyčejný kluk, který po otcově smrti žije na pařížském vlakovém nádraží u strýce alkoholika, jenž tu pracuje jako seřizovač nádražních hodin. Nový film Martina Scorseseho je adaptací bestseleru Briana Selznicka a slavný režisér ho natočil ve 3D.

 

Po tátovi Hugo zdědil vynalézavost a robota s klíčovou dírkou ve tvaru srdce, který možná ožije, pokud se do ní vloží ten správný klíč, a předá chlapci otcův vzkaz. Alespoň v to doufá. Neutišitelná zvědavost přivede Huga k nerudnému prodavači mechanických hraček (Ben Kingsley) a od něj i k jeho chráněnce (Chloe Grace Moretz), která, ač je to neuvěřitelné, drží v rukou klíč k rozluštění Hugovy životní záhady. Jak k němu přišla? Jaké tajemství skrývá její adoptivní prarodič, že o něm nesmí nikdo mluvit? Skrývá robot skutečně otcův vzkaz? A dokáže Hugo na všechny tyhle otázky odpovědět dřív, než ho dostihne ruka zákona v podobě přísného nádražního hlídače (Sacha Baron Cohen) a pošle ho do sirotčince?

 

Dobrodružný, drama, mysteriózní, rodinný, USA, 2011, 126 minut, režie: Martin Scorsese, hudba: Howard Shore, hrají: Asa Butterfield, Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Chloë Grace Moretz, Helen McCrory, Jude Law, Christopher Lee, Frances de la Tour, Richard Griffiths, Ray Winstone, Emily Mortimer, Michael Stuhlbarg, Michael Pitt, distributor: Bontonfilm.

 

Perfect Sense
Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá?

 

Už jsme si zvykli na filmy z americké produkce o globálních katastrofách, podle dějové dramaturgické šablony, obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka, druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postižení lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, které naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe.


Drama, romantický, Německo, Velká Británie, Švédsko, Dánsko, 2011, 92 minut, režie: David Mackenzie, hudba: Max Richter, hrají: Ewan McGregor, Eva Green, Connie Nielsen, Ewen Bremner, Stephen Dillane, Denis Lawson, distributor: Film Europe.

 

Kronika
Čeho byste byli schopni, kdybyste získali nadpřirozené schopnosti? Použili byste je ve jménu dobra a pomáhali světu, nebo byste se přiklonili na stranu zla? Toto dilema řeší i tři kamarádi ze střední školy, kterým jejich náhle nabyté nadpřirozené schopnosti přerostou přes hlavu.

 

Charismatický a populární hezoun Steve, třídní vědátor Matt a v kolektivu nepříliš oblíbený Andrew jsou kamarádi ze střední školy. Tito obyčejní sedmnáctiletí kluci se v ničem zásadním neliší od ostatních teenagerů až do chvíle, kdy shodou okolností v lese naleznou záhadnou substanci, a tím získají nadpřirozené schopnosti. Díky nim mohou dělat věci, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Své schopnosti ale neumějí rozumně využít a slouží jim pouze jako nástroj pro zábavu a krácení dlouhé chvíle, a tak svou nadlidskou sílu testují sami na sobě a na lidech ve svém okolí. Svědky jejich nadpřirozených schopností můžeme být díky Andrewově kameře, která původně měla sloužit pro záznam týraní jeho opileckého otce. Postupem času se ovšem životy hlavních hrdinů začínají zamotávat, nadpřirozené schopnosti přestávají zvládat a probouzí se v nich temnější stránky jejich osobnosti. Jejich žerty už nejsou zábavné, ale spíš nebezpečné. A teprve když začnou hazardovat i s lidskými životy, začínají si naplno uvědomovat, že si se svou silou nemohou tak snadno zahrávat.


Drama, sci-fi, thriller, horor, Velká Británie / USA, 2012, 84 minut, režie: Josh Trank, hrají:
Michael B. Jordan, Michael Kelly, Dane DeHaan, Anna Wood, Alex Russell, Ashley Hinshaw, distributor: Bontonfilm.

 

Jeden musí z kola ven
„V britské tajné službě máme zrádce. Přímo v nejvyšších patrech." Tak začíná thriller na motivy stejnojmenné knihy z pera mistra špionážní literatury 20. století Johna Le Carrého. Těšit se můžete na vynikající špionážní drama v režii Tomase Alfredsona (Ať vejde ten pravý) a s hudbou Alberta Iglesiase (skládal hudbu k většině filmů Julia Medema a Pedra Almodóvara).

 

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krysy“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák, nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí?


Thriller, mysteriózní, drama, Velká Británie, Francie, Německo, 2011, 127 minut, režie: Tomas Alfredson, hudba: Alberto Iglesias, hrají: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, Ciarán Hinds, Stephen Graham, Benedict Cumberbatch, Simon McBurney, Roger Lloyd – Pack, Kathy Burke, Christian McKay, David Dencik, Toby Jones, John Hurt, distributor: Aerofilms.

 

Hamlet podniká
Kultovní finský scenárista a režisér Aki Kaurismäki je znám tím, že ve své tvorbě zkoumá nespravedlivé sociální poměry z pohledu osob umístěných na okraji společnosti. Avšak v Hamletovi, v této moderní adaptaci Shakespearovy hry, diváky uvádí do světa mocných a ukazuje jeho odvrácenou tvář.

 

Film zasazený do současného Finska se zabývá rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami. Hlavní hrdina, nezodpovědný floutek a netalentovaný básník, zdědí po smrti svého otce významný podíl ve firmě, kterou řídí jeho strýc. Čeká ho zkouška dospělosti podmíněná odhalením tajemství, které souvisí s rodinnou historií. Černobílý snímek je svou atmosférou a obrazovou koncepcí podřízen stylu filmu noir. Film se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde nenajdeme například Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí. Svět moci a politiky je zachycen s ironií a citem pro absurditu.


Komedie, drama, romantický, Finsko, 1987, 86 minut, režie: Aki Kaurismäki, hrají: Kati Outinen, Elina Salo, Esko Nikkari, Kari Väänänen, Mari Rantasila, Matti Pellonpää, Vesa Vierikko, distributor: CinemArt.


Komentáře