Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

NoD uvede temnou hru Smrt a dívka

/ Houser.cz, 29.09.2013

Pražský Experimentální prostor NoD uvede 3. října premiéru inscenace Smrt a dívka podle předlohy americko-chilského autora Ariela Dorfmana. V režii Filipa Nuckollse se představí Hana Vagnerová, Jiří Černý a Jiří Ployhar. Smrt a dívka je mistrovskou psychologickou sondou do života a útrap lidí po pádu jakéhokoli režimu, řeší provinění a míru trestu, lidské svědomí a příčiny jednání v kritických situacích. Pod stejnojmenným názvem tuto hru zfilmoval i Roman Polanski a nová inscenace se o jeho adaptaci bude částečně opírat.

 

Hra Smrt a dívka sleduje osudy Pauliny Salasové, která se angažovala ve studentském hnutí proti minulému režimu, byla několikrát vězněna a týrána. Nyní žije se svým manželem právníkem Geraldem Escobarem na samotě, odtržena od civilizace. I když se nad jejich životy stále vznáší stín minulého režimu, žijí poměrně spokojený život a touží po založení rodiny. Idylka je ale narušena jednoho dne, kdy Gerardovi pomůže z nouze jistý doktor Miranda, jehož pak Gerardo pozve k sobě domů. V doktoru Mirandovi začne Paulina vidět svého bývalého věznitele, který ji mučil.


Základní konflikt v inscenaci Smrt a dívka leží v Paulinině přesvědčení o identitě jejího trýznitele, jehož nikdy neviděla. Tento konflikt rozpoutává sled otázek o vině a trestu a lidském svědomí. Tato komorní inscenace stojí především na silných hereckých výkonech tří postav, do nichž režisér Filip Nuckolls obsadil Hanu Vagnerovou, Jiřího Černého a Jiřího Ployhara. ,,Hra Smrt a dívka v sobě nese detektivku o vině či nevině doktora Mirandy. A právě Polanski dokázal tento konflikt dokonale rozvinout, což se snažíme v inscenaci zachovat. Velkým tématem je otázka, jak soudit lidi, kteří něco spáchali, jak to vyšetřovat. Je to i velmi silné téma pro Českou republiku, protože obvinění může potkat i jedince, kteří jsou nevinní a toto stigma už nesetřesou,” doplňuje režisér Nuckolls.
Inscenaci hudebně doprovodí smyčcový kvartet Franze Schuberta Smrt a dívka a jednu skladbu pro inscenaci složil Ondřej Švandrlík z Nausea Orchestra.

 

Premiéra inscenace Smrt a dívka se uskuteční 3. října od 20:00 v Experimentálním prostoru NoD. Reprízy jsou plánované na 29. října a 5. listopadu. Vstupenky v ceně 250 Kč a 180 Kč pro studenty, seniory a držitele průkazů ZTP a ZTP/P jsou v předprodeji v siti Ticketportal, SMS Ticket nebo ke koupi v NoD každý všední den od 16 do 20 hodin.


Komentáře