Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Obecní dům ukáže nejlepší díla secese

/ Houser.cz, 15.10.2013

Expozice v pražském Obecním domě představí výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejím cílem je ukázat užité umění secese jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, jako reformní umělecký proud usilující o "zmnožení a stupňování života". Výstava proběhne od 1. listopadu do 31. prosince.

 

Expozice proto přiblíží secesní estetiku jak z hlediska uměleckých ambicí moderních tvůrců, tak z hlediska nového životního pocitu zasahujícího celou společnost. Ukázány budou mistrovské práce dekorativního umění ze slavné světové výstavy v Paříži 1900, vlivy dobových ideových proudů (vitalismu, spiritismu a dalších), stylové a tvaroslovné inovace sklářské tvorby, keramiky či nábytku, i bohaté proměny celkového životního stylu projevujícího se v tvorbě obytného interiéru, ve vizualitě reklamy nebo v secesní módě.

Návštěvníkům bude k dispozici samoobslužný multimediální prezentace v tabletech, rozšiřující informace k vybraným exponátům, jejich tvůrcům a dobovému kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus a on-line propojení s digitalizovanými fondy evropské secese na portálu Europeana ze sbírek významných evropských institucí. K expozici bude vydán obsáhlý a reprezentativní katalog, přibližující více jak 400 vystavených exponátů.


Komentáře