Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Poznejte Londýn 60. let. Zajděte do Leica Gallery

/ Houser.cz, 24.02.2014

Fotografoval výhradně černobíle a byl představitelem takzvaného rozhodujícího okamžiku. V 60. letech pořídil sérii fotografií, které mapují každodenní život v hlavním městě Spojeného království.

 

Leica Gallery Prague představuje snímky fotografického básníka všedního dne Miloně Novotného, jehož schopnost spočívala především v tom, že dokázal ve zdánlivě banálních výjevech zachytit hluboké lidské obsahy. Průkopník české humanisticky orientované fotografie 20. století se pak proslavil především knihou Londýn, která vyšla v roce 1968 díky uvolněné atmosféře pražského jara. Fotografie zahrnuté do tohoto projektu byly poprvé vystaveny až v roce 2002 u příležitosti desátého výročí autorova úmrtí. Výstavu však záhy postihly povodně, a tak musela být předčasně ukončena. Leica Gallery Prague tak představuje tento soubor v obnovené premiéře.

 

Výstavu doprovází přepracované vydání knihy Londýn z roku 1968, které vychází po více jak 45 letech. Autorem nové předmluvy je Josef Moucha, podle kterého si Novotného kniha podržela nadčasovou kvalitu. Fotograf totiž nejen zachytil kosmopolitní přístav v ústí Temže, ale zároveň osobitě vystihl náladu města, udávajícího tón šedesátým letům, jistou zašlost významu britského impéria, která se promítla do duší jeho obyvatel. „Právě to fotograf rozpoznal a osobitě podal,“ dodává Moucha.

 

Zajímavá informace pro návštěvníky výstavy může být i ta, že Miloň Novotný byl fotografický samouk.

 

 

Miloň Novotný – Londýn 60. let
Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1
14. 2. – 11. 4.
Kurátorka: Dana Kyndrová


Komentáře