Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Prague Philharmonia odstrartují novou sezónu

/ Houser.cz, 18.09.2013

Po prázdninové odmlce rozezvučí Dvořákovu síň Rudolfina opět nástroje orchestru PKF – Prague Philharmonia. Členové předního domácího tělesa, jež se před nedávnem rozhodlo pro změnu původního názvu Pražská komorní filharmonie, se chystají odstartovat novou koncertní sezonu na své důvěrně známé scéně v plné síle. Slavnostní zahajovací koncert, jímž filharmonie vstupuje do své jubilejní 20. sezony nejen s novým jménem a vizuálním stylem, ale rovněž mimořádně vytříbenou dramaturgií, podpoří jeden z nejšpičkovějších vokálních ansámblů u nás, Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a pro české publikum dosud neokoukaná tvář předního norského barytonisty Auduna Iversena.

 

 

Ve středu 2. října si budou moci posluchači vychutnat charakteristický zvuk orchestru PKF, stejně jako prvotřídní pěvecký přednes při provedení vybraných děl tří elitních osobností české klasické hudby – Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického, a to vše pod energickou taktovkou šéfdirigenta filharmonie Jakuba Hrůši: „PKF – Prague Philharmonia vstupuje do své jubilejní sezony směle a originálně. Náš zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitneme na platformách pro naši činnost navýsost typických. První číslo je věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů – a obecně o spoluúčinkování vokální složky v našich abonentních koncertech, tentokrát podpořené Pražským filharmonickým sborem v kusu Polní mše. Sólistou obou čísel bude mladý hvězdný barytonista z Norska Audun Iversen; i objevování Česku dosud neznámých mladých hvězd patří do našeho portfolia,“ vysvětluje Jakub Hrůša.

 

Slavnostní zahajovací koncert, jenž bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU, pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Symfonie charakteristické pro mír s Republikou francouzskou c moll Pavla Vranického, v jejímž klasicistním stylu se cítí jako doma: „Vranický byl jedním z nejprominentnějších hudebníků Vídně, dirigentem premiér nejvýznamnějších děl své doby a vskutku ambasadorem české skladatelské školy v zahraničí. Tato symfonie je důstojně podobná Beethovenově slavné Eroice, jen si tematicky nebere na paškál toliko Napoleona Bonaparta, nýbrž i Ludvíka XVI. (jeho smrt) a mírové jednání po mnoha bojích uzavřené roku 1797 v Campo Formio. Naše zahájení se tak v posledku ponese v bojovém, smutečním i mírovém duchu,“ doplňuje Hrůša.


Komentáře