Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Praha zažije světovou premiéru loutkového představení Zamrzlá řeka

/ Houser.cz, 15.05.2014

Divadlo Puzzle představí 20. května premiéru loutkového představení Zamrzlá řeka v režii Suho Moona. Představení věnované problematice vztahů Severní a Jižní Koreji je součástí 9. ročníku SLAVNOSTI UNIMA/UNIMA FESTUM Centra českých loutkářů.

 

Přední korejský inscenátor, režisér, scénograf a loutkař Suho Moon přiváží do Prahy v rámci svého projektu Divadlo Puzzle svou novou hru Zamrzlá řeka. Premiéra představení, jehož námětem je problematika Severní Koreji a téma touhy po svobodě, proběhne 20. května 2014 od 17 hod. v pražském Národním divadle marionet.. Vstup je volný. „Chladná ledová řeka vyjadřuje nejstudenější místo na světě a zároveň jedinou cestu ke svobodě.“ vysvětluje Suho Moon.

 

Základem 15 minutového představení je tradiční zpěv Pansori, který pro jeho jedinečnost v roce 2003 zařadilo UNESCO mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva. Zpěv v podání Eunsil Noh bude doprovázen loutkovým představením a videoprojekcí. Kromě představení Zamrzlá řeka bude součástí UNIMA festu také výstava Suho Moonových loutek. 

 

Divadla Puzzle chce přinášet do České republiky více korejské loutkové divadelní tvorby, stejně tak jako seznamovat Korejce s českou loutkovou tradicí.

 

Suho Moon (*1976)

Studoval divadelní scénografii na Korean National University of Arts v Soulu a získal zkušenosti jako profesionální scénograf například v Národním korejském divadle, divadle ZAYU Art Theatre nebo Theatre de Soleil. V letech 2006- 2009 absolvoval studium scénografie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, které zakončil představením RH+. Z výstav v České republice lze jmenovat v roce 1999 Pražské Quadriennale, v Koreji pak samostatné výstavy v roce 2002, 2003 a v roce 2004. V roce 2011 autorská výstava Příběh loutek v Praze, Soulu a Tokiu. V roce 2012 s 11 metrovou loutku Yeonnani režíroval hlavní divadelní představení na EXPO 2012 v jihorejském Yeosu. V březnu 2014 představil výstavu Loutky po sametové revoluci v Českém centru v Soulu.

 

Eunsil Noh (*1989)

Zpěvačka tradičního korejského zpěvu Pansori. V letech 2009 – 2013 studovala na Fakultě tradičního umění Korejské státní umělecké univerzity v Soulu. Na svém kontě má např. představení "Zpěv a tanec" v Cafe salon de factory (2012), Román "Su hung ka" knižního mima Hyeondoka (2009) nebo například Absolventské vystoupení studentů katedry klasického zpěvu na fakultě tradičního umění Korejské stání umělecké univerzity "Bůh země nevystupuje dokonale" (2013).

 

www.divadlopuzzle.cz

 


Komentáře