Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Prahu navštívil tvůrce Příběh filmu: Odysea

/ Houser.cz, 29.10.2013

Minulý pátek navštívil Prahu režisér dokumentárního snímku Příběh filmu: Odysea, Mark Cousins. Během své návštěvy poskytl médiím několik rozhovorů, využil pozvání děkana pražské FAMU, Pavla Jecha, k prohlídce této historické budovy a v odpoledních hodinách přivítal diváky v kině Lucerna, kde se promítaly dva díly Příběhu filmu: Odysea. Před začátkem promítání představil divákům ve své prezentaci pohled na impulsy, které v průběhu let motivovaly filmové tvůrce k natáčení filmů.

 

V životě Marka Cousinse hraje film klíčovou roli. Tento rodák ze Severního Irska vyrůstal v zemi, která v době jeho mládí procházela občanskými nepokoji. Prostor kina byl tak pro Marka Cousinse určitým azylem, který mu skýtal ochranu před bombovými nálety. „V kině jsem trávil hodně času. Bylo to moje útočiště, kde se mi nic nemohlo stát. Díky filmu jsem se také dozvídal spoustu zajímavých věcí,“ uvádí o svých filmových začátcích Cousins. „Když jsem pak začal cestovat, zjistil jsem, že klíčovými filmovými centry nejsou jen Hollywood, Anglie nebo Francie. Mnohem větší filmová centra jsem našel například v Japonsku, Indii nebo v Arábii. Samotného mne překvapilo, že nejúspěšnějším filmem všech dob není Titanic nebo Pán prstenů, ale je jím indický snímek Plameny,“ doplňuje Cousins k pestrosti a významu světové kinematografie. Tvůrce, který díky Příběhu filmu procestoval čtyři kontinenty, doslova nevychází z domu bez své malé ruční kamery. „Když cestuji, nikdy nevím, kdy mne co zaujme. Kameru mám tedy stále po ruce, abych si vše zajímavé mohl natočit. Při tvorbě svých projektů mám pak spoustu podkladů, ze kterých mohu čerpat.“

 

Prahu navštívil Cousins již podruhé. Tentokrát však svoji návštěvu ozvláštnil jedinečným zážitkem. Přijal pozvání děkana pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění, Pavla Jecha, na prohlídku školy. Historická budova na Smetanově nábřeží zaujala Cousinse nejen svojí architekturou, ale zejména svým cenným obsahem. Skvosty, které osloví každého filmaře, jsou technické vybavení, rozsáhlá filmotéka i knihovna, kniha studentů, kteří kdy na FAMU studovali, či kniha návštěv, do které Cousins zapsal své poděkování za tento jedinečný zážitek.

 

Nabitý Cousinsův program pokračoval v poutavém interiéru kina Lucerna. Úvod svého dokumentu Příběh filmu: Odysea pojal režisér formou přednášky. Rozsáhlou prezentací na téma Tvořivost a vášeň ve filmech představil divákům základní prvky typické pro určitá období, která filmaře inspirovaly a řídily jejich tvorbu. Zároveň zde připomněl fakt, který zaznívá i v Příběhu filmu, a to, že filmový průmysl není řízen penězi nebo marketingovými nástroji. Podstatné jsou pro něj vize a tvůrčí génia filmových tvůrců, bezbřehost jedinečných hereckých výkonů a v neposlední řadě také celospolečenské události, které podněcují vznik různých žánrů a námětů. Po skončení projekce se Mark Cousins ještě osobně setkal například s uměleckým ředitelem Karlovarského festivalu, Karlem Ochem, či s paní Dagmar Havlovou, majitelkou paláce Lucerna.

 

Příběh filmu: Odysea se v českých a slovenských kinech hraje od začátku září. Kina si jej nasazují do svých programů většinou ve dvouhodinových blocích. Zájem však o dokument projevují i odborné umělecké školy.


Komentáře