Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

První filmové novinky roku 2012 jsou tu, zde je jejich přehled

/ Houser.cz, 05.01.2012

Do kin se stejně jako každý čtvrtek řítí nový nášup filmů, jaké tedy jsou první novinky roku 2012?

 

Sherlock Holmes: Hra stínů
Sherlock Holmes býval nejchytřejším mužem salonu... Až dosud. Na scéně je ovšem nový kriminalistický mozek – profesor Moriarty (Jared Harris), který se intelektuálně Holmesovi nejen vyrovná, ale jeho cit pro špatnost spolu s naprosto chybějícím pocitem svědomí mu vlastně může pomoci slavného detektiva předstihnout.

 

Když najdou rakouského korunního prince mrtvého, podle důkazů, jak je interpretuje inspektor Lestrade (Eddie Marsan), to vypadá na sebevraždu. Ale Sherlock Holmes usuzuje, že princ se stal obětí vraždy, která je navíc pouze kouskem větší a daleko a zlověstnější záhady, kterou zkonstruoval profesor Moriarty. Při výkonu služby spojené se zábavou Holmes najde stopu v podzemním pánském klubu, kde Holmes spolu se svým bratrem Mycroftem Holmesem (Stephen Fry) zapíjejí poslední noc svobody Dr. Watsona. Právě tady se Holmes seznámí se Sim (Noomi Rapace), cikánskou kartářkou, která vidí víc, než prozrazuje. Vyšetřování se stává ještě nebezpečnějším, když se Holmes, Watson a Sim dostávají na starý kontinent. Prohnaný Moriarty je pořád o krok napřed a spřádá sítě smrti a zkázy. Všechno je součástí většího plánu, který, pokud vyjde, změní celé dějiny.


Akční, mysteriózní, krimi, dobrodružný, USA, 2011, 129 minut, režie: Guy Ritchie, hudba: Hans Zimmer, hrají: Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Stephen Fry, Jared Harris, Kelly Reilly, Eddie Marsan, Geraldine James, Gilles Lellouche, distributor: Warner

 

Přepadení
V prosinci 1994 čtyři teroristé Ozbrojené islámské skupiny (GIA) unesli letadlo společnosti Air France na letišti v Alžíru s 227 osobami na palubě. Teroristé požadovali osvobození svých spolubojovníků a okamžitý vzlet letadla.

 

Po dlouhých diplomatických vyjednáváních mezi francouzskou a alžírskou vládou a popravě tří cestujících opustilo letadlo Alžír, muselo však přistát na letišti v Marseilles-Provence, protože nemělo dostatek paliva pro let do Paříže. Film sleduje tři postavy, Thierryho, člena GIGN, Carole Jeanton, ambiciózní technokratku z ministerstva zahraničí, a Yahia Abdallaha, odhodlaného džihádistu.


Akční, thriller, Francie, 2010, 95 minut, režie: Julien Leclercq, hrají: Vincent Elbaz, Grégori Derangere, Mélanie Bernier, Philippe Bas, Aymen Saidi, Marie Guillard, Mohid Abid, distributor: Film Europe

 

Lurdy
Christine je téměř celý život připoutána na invalidní vozík. Tím, že se cítí být sama, vydá se na výlet do Lurd, ikonického města poutníků v Pyrenejském pohoří. Jednoho rána se probudí zdánlivě vyléčená.

 

Film Lurdy je krutým příběhem. Nemocní lidé z celého světa přicházejí na toto posvátné místo s vírou, že získají zpět své zdraví, protože Lurdy jsou považovány za místo zázraků, nadějí, pokoje a uzdravení se pro mnoho zoufalých a umírajících lidí. Ale cesty boží jsou nevyzpytatelné a naděje, která je tak blízko smrti, se může naplnit, což se zdá absurdní ve chvíli, kdy se život ubírá ke svému konci. Lurdy jsou scénou, na které se odehrává lidská komedie.


Drama, Rakousko, Francie, Německo, 2009, 96 minut, režie: Jessica Hausner, hrají: Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn, distributor: Film Europe

 

Le Havre
Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre.

 

Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací. Stylizovaný film je natočen s nadsázkou, nechybí v něm smysl pro ironii a černý humor, tak typický pro celou Kaurismäkiho tvorbu.


Komedie, drama, Finsko, Francie, Německo, 2011, 93 minut, režie: Aki Kaurismäki, hrají: André Wilms, Jean-Pierre Darroussin, Jean - Pierre Léaud, Kati Outinen, Blondin Miguel, Elina Salo, Pierre Étaix, Laika, distributor: CinemArt

 

Konec Roberta Mitchuma
Road movie, v níž se na festival za polárním kruhem vydává herec a jeho agent, aby vyhledali legendárního režiséra a přesvědčili ho ke spolupráci.

 

Film natočený v evropské koprodukci vzdává hold stylu režiséra Jima Jarmusche. Kulisu velkých průmyslových předměstí a špinavých motelů snímá kamera Tima Salminena, dlouholetého spolupracovníka Aki Kaurismäkiho, v dlouhých záběrech bez jízd. Výrazné herecké typy vybrané s ohledem na jejich zvláštní fyziognomii a neustálé balancování na hranici mezi ironií a vážností potěší právě Jarmuschovy fanoušky.


Drama, road movie, Francie, Norsko, Belgie, Polsko, 2011, 91 minut, režie: Olivier Babinet, Fred Kihn, hudba: Étienne Charry, hrají: Olivier Gourmet, Pablo Nicomedes, Wojciech Pszoniak, André Wilms, Ewelina Walendziak, Maria Bock, Étienne Charry, distributor: Film Europe

 

Black Power
Šedesátá a sedmdesátá léta znamenala pro řadu obyvatel Ameriky revoluci. Černošská komunita se razantně přihlásila o svá práva. Nejednalo se jen o rasový význam, ale zejména o ekonomický a politický systém.

 

Hnutí Black Power začalo zakládat politické a kulturní instituce, aby podpořilo společné zájmy černochů a vyzdvihlo tak své hodnoty. V té době se švédští novináři rozhodli o tomto hnutí natočit dokument. Ze své vnější perspektivy pořídili fascinující nahrávky těch, kteří ve své době hodně znamenali: Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis či Eldridge Cleaver, stejně jako aktivity skupiny Black Panther.

 

Dokumentární, Švédsko, 2011, 100 minut, režie: Göran Olsson, hrají: Erykah Badu, Harry Belafonte, Danny Glover, distributor: Film Europe


Komentáře