Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Štěpánka Šimlová: Go to Pictures

/ Houser.cz, 07.05.2014

Ve středu 7. května 2014 v 19:00 proběhne v galerii Video NoD vernisáž nového projektu vizuální umělkyně a pedagožky pražské FAMU Štěpánky Šimlové. Videoprojekt s názvem Go to Pictures je založen na vzpomínkách na určité místo na Zemi.

 

„Jde o snahu uchopit vizuální formou přesnou podobu pocitů, které na tomto určitém místě Štěpánka Šimlová prožívala. Před zraky diváků tak vzniká volné asociační vyprávění, abstraktní snový příběh bez začátku a konce. Výstava se bude skládat z pěti projekčních pláten, z nichž každé má svou vlastní časovou osu. Vznikne tak specifický svět, jehož scénu lze libovolně kombinovat," popisuje projekt kurátorka galerie Video NoD Veronika Zajačiková.

 

Štěpánka Šimlová se během své životní umělecké cesty věnovala již mnoha tématům, její různorodou tvorbu však často spojuje snaha opsat základní existenciální otázky. Meditativní charakter prací vyzývá k zamyšlení nad smyslem života také diváka. Typická je pro ni také snaha uchopit a zachytit pomíjivost plynoucího času. "Život není film, nemůžeme na ovladači lehce zmáčknout tlačítko pause a ustrnout ve stálosti či nekonečnosti vesmíru. V umění je ale možné se o to pokusit. Právě velká touha po přesnosti uchopení – zprostředkování pocitu divákovi se zatvrzelou pečlivostí, činí z Šimlové nezařaditelný solitér v kontextu českého umění," doplňuje Zajačiková.

 

Výstavu Go to Pictures doplní ve středu 15. května šestý díl přednáškového cyklu o videoartu Video Lectures. Tam Štěpánka Šimlová seznámí posluchače se svou tvorbou a jejím propojením se starými a novými médii a technologiemi.

 

Štěpánka Šimlová (*1966) je autorkou pracující s mnoha médii, včetně počítačově upravovaných fotografií. Pro jiné své práce volí netypický podkladový materiál – plexisklo či fólie, na něž nanáší špatně ulpívající vrstvu akrylové barvy, či do materiálů vyrývá kresbu. Tvorbu Šimlové lze jako u jedné z mála autorek označit pojmem "mixed media" - tedy kombinovaná technika.

 

Video NoD. Galerie nejen pro prezentaci videoartu začala svou činnost v listopadu roku 2012 s koncepcí zaměřenou na prezentaci uměleckých děl experimentujících s pohyblivým obrazem. Škála zastoupených děl je neomezená – od uměleckého videa, přes video performance, computer art, s přesahy do sound art či mappingu, tedy vše co lze zahrnout pod pojem audiovizuální umění. Prostor slouží také pro hudební či divadelní produkci, jako přednáškový sál, prostor pro realizaci filmových projekcí a performancí, odpovídajících experimentálnímu prostoru.

 

Kurátorská koncepce: Veronika Zajačiková.


Komentáře