Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Uzi & Ari lákají na indie pop i videoprojekce

/ Houser.cz, 13.11.2013

Jsou kapely, o kterých se mluví víc, než si skutečně zaslouží, a pak takové, které zůstávají širší posluchačské obci pohříchu utajeny. Jedním z takových neopěvovaných hrdinů je i americká indiepopová skupina Uzi & Ari, která zahraje 26. listopadu v pražském klubu 007 Strahov.


Máme-li věřit Wikipedii, vznikl soubor v roce 2003. Jejho spiritem agens byl Ben Shepard, rodilý Texasan, který své zájmy dělí mezi hudbu a práci pro Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (neboli mormonskou církev). První podoba kapely se zrodila v Salt Lake City, kam Shepard přesídlil po dvouleté misijní činnosti v Santiagu de Chile. Debutové album Don't Leave In Such A Hurry (2004) vydali Uzi & Ari svépomocí. Inspirovali se na něm tím nejlepším z tradice americké i britské nezávislé hudby – hudební naježeností připomíná deska Pavement, melancholií a osobním rozměrem obsažených písní Radiohead a post-rockovou naléhavostí třeba Mogwai.


Na druhém albu It's Freezing Out (2006) ubylo kytar a přibylo elektroniky. Kapela se tu pohybovala v hájemství introvertního písničkářství, které vždy bylo Shepardovou hlavní doménou. Však byl taky soubor od počátku de fakto jeho sólo projektem, k němuž principál podle potřeby přibíral další spoluhráče. Třetí a poslední zářez přišel v roce 2008 v podobě desky Headworms. Šlo o kolekci folkrockových písní, v duchu Tunng či The New Pornographers vyšperkovaných dechy a hrou na housle. V rámci její propagace se Uzi & Ari poprvé podívali do Prahy – na Sedmičce tehdy předskakovali svým krajanům O'Death.


Tentokrát se do hlavního města vracejí v roli headlinerů. Letošní evropské turné má přívlastek rozlučkové – Shepard se totiž rozhodl kapelu rozpustit a nadále se věnovat výhradně svému novému projektu YEYEY, s nímž připravuje desku I'm Not Your Mystic. Během večera by měly zaznít skladby obou skupin, navíc se zdá, že půjde o výjimečný audiovizuální zážitek. Projekcemi totiž koncert doprovodí Jonathan Higley, vizuální umělec, hudební producent a DJ, který je ve světě elektronické hudby známý pod jménem // [shsha].


V roli předskokana se představí pražský dreampopový písničkář M a y e n, což je pseudonym Lukáše Vydry, někdejšího kytaristy synthipopových Deaths. Po skončení obou koncertů bude pro vytrvalce přichystána projekce filmu Taková zvláštní rodinka (v originálu Royal Tenebaums) režiséra Wese Andersona. Právě v něm se totiž objevila dvojice kluků v teplákových soupravách Adidas, podle jejichž křestních jmen Ben Shepard skupinu Uzi & Ari pojmenoval.


Komentáře