Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

12 let v řetězech: Seriozní otrokářský epos

/ Iva Přivřelová, 23.01.2014

Rok po Nespoutaném Djangovi přicházíí do kin další oscarový epos o hrůzách otroctví ve Spojených státech 19. století. Tentokrát se u toho nebudeme smát.


Tarantinovskou komedii, která si s historií schválně dělala, co chtěla, by ale od Steva McQueena nikdo nečekal a nejen proto, že má černou pleť. Tento britský vizuální umělec, který se v roce 2008 stal režisérem, dosud natočil dvě drásává artová dramata, v nichž hlavní roli figuroval Michael Fassbender a lidské tělo – Hlad a Stud.


12 let v řetězech je jeho zatím nejvíc přístupné dílo (i proto asi těch devět oscarových nominací), i přes scény bičování, lynčování a znásilnění, dílo se srozumitelným posláním, občas se uchylující k frázím a ke konci i k sentimentu. I tak ho američtí kritici vítají jako definitivní film o otroctví v USA, konečně prostý příkras a milosrdných lží. Jeho hlavní hrdina Solomon Northup skutečně žil, opravdu strávil po svém únosu dvanáct let jako otrok na Jihu, ačkoliv byl svobodným občanem. O svých zážitcích napsal v roce 1853 knihu, kterou pro McQueen zadaptoval John Riley, scenárista Stoneova U-Turn.


McQueen příběhu dodal plynulý rytmus, působivé obrazy, atmosféru každodennosti a pomohl ho proměnit v něco ještě o trochu víc než převyprávění jednoho z mnoha šokujících osudů nehorázného zacházení s lidmi. Solomon v odhodlaném, tichém podání jemného Chiwetelea Ejiofora  se stal i příkladem člověka, který se rozhodne zapřít sám sebe, aby přežil. Člověka okradeného o jeho existenci i identitu, již pak máme hledat v jeho tváři, která se k nám několikrát přímo obrací, ztracená a bolestná. Otroctví netrýznilo jen tělo.


Kromě Ejiofora a debutantky Lupity Nyong'o v roli terorizované otrokyně Patsey je na Oscara nominovaný taky režisérova múza  Michael Fassbeder. Opět hraje naplno a dělá, co může, aby jeho postava krutého alkoholického plantážníka nepůsobila stereotypně a nelitovali jsme, že z plátna už zmizel Benedict Cumberbatch v ambivalentnějšího roli slušného otrokáře stále v zajetí jižanských tradic.

 

Hodnocení: 80%
Režie: Steve McQueen
Předloha: Solomon Northup (kniha)
Scénář: John Ridley
Kamera: Sean Bobbitt
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Paul Giamatti, Sarah Paulson, Lupita Nyong'o
USA, 2013, 134 min


Komentáře