Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Ben Stiller se odnaučí snít a hmyz a věrozvěsti vyrazili z televize do kina

/ Iva Přivřelová, 27.12.2013

Vánoční kino premiéry od 26. prosince.

 

Walter Mitty a jeho tajný život

Povídka Jamese Thurbera o muži, který sní i ve dne, se do kin dostala už v roce 1947, s populárním komikem Danny Kayem. Letos si ji půjčil jiný komik, Ben Stiller, a natočil podle ní komedii tak hezky dojemnou, že se dokonale hodí právě na Vánoce. Přerod pasivního snílka v muže činu je v této verzi spojen se zánikem časopisu Life. Pro něj titulní hrdina pracuje jako fotoeditor a jeho posledním úkolem je najít ztracený negativ jednoho charismaticky staromódního fotoreportéra. Stiller do hlavní role obsadil opět sám sebe, v porovnání se Zoolanderem nebo Tropickou bouří je jeho nový režijní počin vyzrálejší, klidnější a k tomu i vizuálně okouzlující.

 

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Oblíbená francouzské série ironických kraťasů o soukromém životě hmyzu, v nichž se počítačová 3D animace a efekty spojuje se záznamy skutečného hmyzího zvuku a přírodních scenérií, se dočkala celovečerní verze. V ní se neohrožená beruška zapojí do boje dvou kolonií mravenců, kteří si to chtějí rozdat o zbytky jídla z pikniku. Film, v němž 80 minut nikdo nepromluví, má na svědomí stejný tvůrčí tým jako seriál a je určený všem věkovým kategoriím diváků.

 

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

V televizi se poprvé představila i dramatizace osudů dvou zbožných bratrů ze Soluně, kteří v roce 863 přišli jako misionáři na Velkou Moravu, kde vytvořili nové písmo a prosadili staroslověnštinu jako jazyk bohoslužeb. Zkrácená celovečerní verze vychází z čtyřdílné minisérie, kterou Česká televize vysílala v létě, kdy si příchod Cyrila a Metoděje připomínáme státním svátkem. Za režií stál Petr Nikolaev, který naposledy české dějiny převypravoval v Lidicích, titulní role si zahráli Ondřej Novák a Roman Zach.


Komentáře