Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Ďábel v těle - Exorcismus pro pokročilé

/ Iva Přivřelová, 07.03.2012

Pseudodokumentární horor o krutých tajemstvích vymítání je určený pro otrlé fanoušky žánru.

 

Horory jsou populární, zvlášť u producentů. Jejich jednoduché vražedné příběhy si totiž většinou vystačí s omezeným množstvím prostředků, takže se dají natočit levně. Navíc mají poměrně silnou a věrnou základnu fanoušků, která zajistí, že se finanční vklad vrátí, často několikanásobně. Od úspěchu Záhady Blair Witch, nedávno zopakovaného úspěchem Paranomal Activity, jsou v módě ještě levnější horory v pseudodokumentárním stylu. Tváří se jako obrazový záznam skutečné hrůzné události, který zrovna někdo našel (a sestříhal), a doprovází je většinou i webová stránka, která falešnou hru na pravdu rozvíjí dál a nabízí další pikantní detaily o „vyšetřování“ a „historii“ případu. Právě do téhle skupiny patří i novinka Ďábel v těle, která „dokumentárně“ zpracovává téma proslavené ve filmu v 70. letech Vymítačem ďábla – exorcismus.


Proces, kterým katolíci dostávají zlo z posedlého těla, v tomto filmu zažila matka hlavní hrdinky Isabelly. Vymítání ale proběhlo v amatérských podmínkách a tři lidé, kteří se na něm podíleli, při něm přišli o život, nepřekvapivě dost brutálním způsobem. Matka byla následně jako mimořádně těžký případ ze Spojených států převezena do psychiatrické léčebny v Římě, tedy do města, kde se na exorcismus specializují a kde se i vyučuje (aspoň ve filmech). Tam od té doby živoří v neustálém utlumení sedativy. A tam se Isabella vydává s kameramanem a s naivní představou, že by mohla bezpečně odhalit rodinné tragické tajemství a zaznamenat ho pro potomky.

 

Ďábel v těle má pověst mimořádně kruté podívané, kterou zvládnou a ocení jen hard core fanoušci hororů. „Ti ostatní ho spíš budou chtít jen přežít“, píše se dokonce i v propagačních materiálech. Těm, co krutosti dramaticky přibarvené verze vymítání vydrží, slibuje režisér šokující a „nehollywoodský“ závěr, který si podle jeho slov mohli tvůrci dovolit jen proto, že své dílo natočili v nezávislé produkci.


Onen režisér (a taky spoluscenárista) se jmenuje William Brent Bell a Ďábel je jeho třetí celovečerní film, druhý hororový. Isabellu, která postupně proniká do tajů „temného oboru“ exorcismu, si zahrála brazilská herečka Fernanda Andrade, zatím pracující hlavně v americké televizi.

 

V USA se horor dostal po premiéře na začátku ledna na krátkou dobu na čelo žebříčku návštěvnosti, možná proto, že kritikům film nikdo předem radši nepustil, takže jejich negativní ohlasy začaly přicházet o něco později než obvykle. I přes jejich nesouhlas, celosvětově stihl Ďábel vydělat už přes 60 milionu dolarů, což se na film s milionovým rozpočtem zdá jako slušný výsledek. Pokud ovšem tvůrci nedoufali v podobný úspěch jako u Paranormal Activity, které se za pouhých 15 tisíc vložených dolarů vrátilo o skoro 200 milionů víc.


Komentáře