Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Dědictví aneb Kurvaseneříká: Opilá pohádka o valašském králi

/ Iva Přivřelová, 06.02.2014

Bylo nebylo, po sametové revoluci se objevil film, v němž rázný Moravan Bohuš přišel k penězům a začal svým buranstvím provokovat snobskou novou smetánku, která si myslela, že je uhlazená, ale nebyla. O dvaadvacet let později se Bohuš vrací. Jeho žena Vlastička právě umřela (ale občas se mu zjevuje, aby mu vynadala), on se zase chopil flaši slivovice a čehokoliv dalšího s alkoholickým obsahem a začal nám nesouvisle vyprávět, jak se má a jaký je borec.


Robert Sedláček se dá považovat za režiséra, který jako jeden z mála umí výstižně kritizovat současnou českou společnost. Takže jeho převzetí dohledu nad Bohušovým osudem po Věře Chytilové dávalo smysl. Jenže druhé Dědictví je mnohem víc filmem své hvězdy, Bolka Polívky. Navíc filmem, který vznikl pro televizi Nova a její nenáročné diváky, kteří si nechtějí kazit náladu nějakým tepáním do slabostí české povahy. Stačí, aby se zasmáli u střetu hlučného moravského opilce s chamtivými namyšlenými Pražáky.


Tomuto obecenstvu tu je tak nabídnut řetěz rádoby zábavných historek ze života jednoho svérázného bohatého dočasného alkoholika, v němž se nic moc ani nestane a všechno dobře dopadne, protože místo exekuce, s níž se Polívka potýkal ve skutečnosti, přijde právník ex machina. Součástí balíčku je i scéna rovnou označená „product placement“, film k tomu čtvrtinu svého času tráví ukazováním krás Moravy z letecké perspektivy, za doprovodu uklidňující zapomenutelné hudby. Sedláček režíruje nenápadně, jako najatý dělník bez výrazu. Mohl z toho rovnou být nový novácký seriál, ideálně po dvacetiminutových epizodách.

 

Hodnocení: 40 %
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Bolek Polívka
Kamera: Michal Krejčí
Hrají: Bolek Polívka, Arnošt Goldflam, Ivana Chýlková, Dagmar Havlová, Břetislav Rychlík, Karel Gott, Karel Heřmánek, Jiří Pecha, Anna Polívková, Marian Roden, Jitka Čvančarová, Ivana Uhlířová
Česko, 2014, 106 min


Komentáře