Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Generace singles: Portrét nedobrovolných samotářů

/ Iva Přivřelová, 27.07.2011

Třetina mladých lidí v Česku žije sama. Nový dokument vypráví o šesti z nich, a tím zčásti i o části dnešní společnosti.

 

Singles se říká lidem mezi pětadvacítkou a čtyřicítkou, kteří jsou ekonomicky samostatní, mají vlastní byt, ale nemají stálého partnera. Jejich počet roste a dneska už u nás podle statistik zabírají skoro třetinu populace.


Kde ti všichni partneři jsou?
Podle statistik je necelá polovina z nich se svým statusem spokojená. Jana Počtová, mladá dokumentaristka z FAMU, nicméně fenomén singles vidí jako problém. Z šestice lidí, které si vybrala jako protagonisty svého filmu, jenom jedna dívka tvrdí, že jí život bez přítele vyhovuje. I ona ovšem nakonec přizná, že to možná není tak úplně pravda. Režisérka už předtím naznačovala, že by její nechuť se vázat mohla mít co dělat s bývalou láskou, která skončila tragicky.


Ostatních pět sledovaných otevřeně hledá stálé partnery, a to natolik, že se uvolí za doprovodu kamery zkusit i některé organizované seznamovací akce. Nic nevychází a nespokojení singles si stěžují, občas rezignují, občas touží po zadaných, občas si užívají se zadanými, občas si zoufají. A pořád nechápou, proč se jim ve vztazích nedaří. Mají moc vysoké nároky? Jsou vhodné protějšky už vybrané? Mají psychické problémy? Ovlivnily je negativně poměry v rodině nebo dřívější nevyvedené vztahy?


Nevtíravé soukromé zpovědi
Dokument nepátrá po těchhle příčinách do hloubky, své hrdiny nepodrobuje žádné psychoanalýze ani nenechá k tématu mluvit odborníky. Autorka prostě pozoruje vybranou šestici, poslouchá je a ponouká a popichuje otázkami, které jsou přátelské, ale ne servilní. Podařilo se jí točit protagonisty i během situací, které o jejich singl stavu vypovídají beze slov, třeba na svatbě kamaráda nebo při malování bytu bez pomoci. Díky časté změně prostředí a barevným titulkovým a písňovým předělům působí film živě, ačkoliv jeho obsah se po čase celkem opakuje.


Počtové se taky povedlo otevřít své hrdiny, aby mluvili o svém soukromí a svém milostném životě, a nepůsobit u toho nepříjemně vtíravě. Zároveň si od nich udržuje dost odstupu, abychom i jejich ve své chvíli upřímně míněné názory mohli brát s rezervou. Nárazovým sledováním tří mužů a tří žen bojujících s osaměním v průběhu jednoho roku Generace singles načrtává podstatné vztahové i morální trendy v dnešní městské společnosti.


Komentáře