Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Hlavně nezávazně: Průměrnost zakrytá vulgaritou

/ Iva Přivřelová, 24.03.2011

Na papíře se nová romantická komedie tváří jako moderní, provokativní a dráždivá. Na plátně je ale stejně stereotypní jako řada jiných. Sympatické duo Natalie Portman a Ashton Kutcher navazuje milenecký vztah, který ovšem vůbec není tak bez závazků, jak se nás snaží přesvědčit název.


Film o přátelích, co spolu spí, ale nemilují se? Kdeže. Hlavně nezávazně je běžná romantická komedie. Ano, ona a on si spolu většinu filmu užívají sexu, i když spolu nechodí. Ale on je do ní zamilovaný zhruba od třinácti a ona si ho nechce pustit blíž k duši než k tělu jenom proto, že ještě nezpracovala nějakou tu rodinnou zátěž, nepřesvědčivě svedenou na předčasnou smrt otce a pozici té starší sestry. A taky ji poněkud vytáčí, že on je pořád tak šťastný a „tak vysoký“. Možná proto, že pracuje jako doktorka.


Cudně vulgární předvídatelnost
Tím, že sex a nic víc tu vyžaduje hrdinka, se tvůrci pojistili proti nařčení ze šovinismu. Jenže i když stereotyp, že muž chce vždy sex a žena vždy vztah, tu zrovna chybí, řada jiných klišé jeho místo zaplnila. A tím film s potenciálně aspoň trochu novým námětem změnila v jeden z nejpředvídatelnějších titulů roku.


Navíc i když film nemůžeme obvinit z šovinismu, velmi lehce jde obvinit z vulgárnosti, chtěnosti a odtrženosti od reality.  Tyto nedostatky natolik pronikají do většiny dialogů a situací, že bych ani nevěřila, že tenhle scénář mohla napsat mladá žena. Vulgarita se mimochodem omezuje pouze na slova, obrazově je film očekávatelně „mainstreamově“ cudný a ukáže maximálně Kutcherův zadek.


Atraktivní herci, neatraktivní film
Sympatičtí a přitažliví představitelé, kteří se aspoň trochu snaží hrát své postavy jako normální lidi, sice dokážou filmem provést až do konce, ale z nevkusu (pod)průměrnosti ho už nevytáhnou. Pro sladkého Ashtona Kutchera nejde o nic míň než další z řady zapomenutelných titulů z jeho stále nevýrazné filmografie. Natalie Portman, která v tomhle žánru obvykle neúčinkuje, dokazuje, že ani oscarová labuť nemusí mít vždycky dobrý odhad.
Že to celé měl pod palcem Ivan Reitman, režisér komedií jako Krotitelé duchů, poznáte jenom z jeho camea. Že to je celé komedie, poznáte jen z pár celkem povedených vtipů. To není moc za vstupenku do kina.


Komentáře