Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Mafiánovi: Besson není Scorsese

/ Iva Přivřelová, 14.11.2013

Luc Besson už dlouho není v takové formě jako v 80. letech, ale pořád má potřebu nám to připomínat. A tak tu máme Mafiánovi, poctu americkým gangsterkám, zvlášť těm, které natočil Martin Scorsese a ve kterých hrál Robert De Niro.

 

Ten hraje i tady, bývalého mafiána, který všechny známé udal a teď se proto musí skrývat po Evropě v programu na ochranu svědků. Tím ale podobnost končí. Zatímco Scorsese své krimi měnil v úvahy o hříchu a násilí v člověku, Besson natočil zbytečně krvavou nudu, která se neúspěšně pokouší i o lehkou komedii a má dost sporné morální vyznění.


Všichni členové italsko-americké mafiánské rodiny jsou totiž v podstatě násilníci, kteří každý problém řeší tím, že něco podpálí, někoho zmlátí nebo někoho chtějí zabít. A tím problémem může být třeba jen směšná poznámka jejich nových francouzských sousedů (kteří umí všichni velmi dobře anglicky, i když žijí v Normandii). Jedině nejmladší a nejsympatičtější člen famílie, třináctiletý syn, se vybíjí o něco komplikovanějšími intrikami ve škole. Bývalí kumpáni, kteří jdou této otravné sobecké rodince po krku, se ke slovu dostanou až v závěru, kde se vše náhle změní v brutální a nelítostnou akci.

 

Do té doby se Besson snaží o komedii, střiženou s rodinným dojákem, jenže scénář, na němž se podílel, je odbytý a nezajímavý, tón celého filmu nevyrovnaný, charaktery postav problematické a De Niro si to tu zase jenom odchodí, víc radosti přinese naštvaný federál v podání Tommyho Lee Jonese. Na srovnání s mistrem Scorsesem si Besson naběhl sám, když v jedné scéně začne vzpomínat na jeho Mafiány, navíc do role mafiánské manželky si vybral Michelle Pfeiffer, která ji ztvárnila už ve Zjizvené tváři. Tihle gangsteři ale hráli úplně jinou ligu.

 

Hodnocení: 30 %
Premiéra: 14. listopadu 2013
Režie: Luc Besson
Scénář: Luc Besson, Michael Caleo
Kamera: Thierry Arbogast
Hudba: Evgueni Galperine, Sacha Galperine
Hrají: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones, Dianna Agron, John D’Leo, Dominic Chianese
Krimi, komedie, Francie/USA, 2013, 111 minut


Komentáře