Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Mistrovský plán

/ Iva Přivřelová, 28.11.2011

Ekonomická krize se začíná čím dál víc projevovat i v mainstreamovém filmu. Spolu s Justinem Timberlakem, který ve velkém okrádá majetné v scifi Vyměřený čas, se k nám do kin dostala další akce, kde jsou padouši ti bohatí. Mistrovský plán není scifi, a tak Ben Stiller a spol. okrádají jen jednoho úlisného kapitalistu a jen o to, co jim on sám vzal a co si sami těžce a dlouho vydělávali.

 

Šachy s McQueenovým ferrari
Počátky snímku se datují ještě před krizí. Nápad na podobnou zápletku měl Eddie Murphy, který ji zamýšlel pro partu černošských komiků. Během vývoje, z něhož Murphy vypadl a zase se vrátil, se film změnil v komedii spíš po vzoru Dannyho parťáků. Což je tón, který mu i sluší. Místo Murpyho, ukecaného jako za časů své největší slávy, dostal hlavní roli příjemně uklidněný Stiller, komicky pak víc vyznívají další amatérští samozvaní lupiči. Patří mezi ně Matthew Broderick, jako obvykle v roli ustrašeného losera, Michael Peňa v roli upřímného burana, Gabourey Sidibe jako rázná Jamajčanka, a jeden z Dannyho parťáků Casey Affleck jako pochybující nastávající otec. Jejich ochotnické odhodlání drží pohromadě nenápadně inteligentní mozek Stillerovy postavy, vytrénovaný hraním šachů.

 

Kromě těchhle figurek připravujících velkou mrakodrapovou loupež v luxusním bytě svého bývalého šéfa, tu zábavu obstarávají obvyklé propriety žánru. Svižné tempo, pár vítaných zvratů, dobré načasování, nějaká ta vzrušující velkolepá akce zahrnující ferrari Steva McQueena. Celá loupež je postavená na tom, že všichni z lupičů pracovali nebo pracují v onom luxusním věžáku a mohou tedy v jeho chodbách improvizovat.

 

Poctiví proti prohnilému
Mistrovský plán je taky jedním z filmů, kde potěcha ze sledování souvisí i s tím, že divák přeje hrdinům úspěch. S tak samolibě bezohledným finančníkem, který stojí proti nim a který se tu vyklube z Alana Aldy, se může identifikovat leda tak Bernie Madoff. Jeho zaměstnanci jsou zato loajální, poctiví, dobromyslní. Jejich pomsta reprezentuje splněné přání, sen o napravování nespravedlivého světa vlastníma rukama.

 

Brett Ratner jim to moc nekazí, jak jeho předchozí filmografie čítající Křižovatky smrti a třetí X-Meny předpovídala. Drží docela upovídanou a trochu roztříštěnou akci v dostatečném tempu a dává prostor hercům. Tentokrát by se film měl možná uvádět i přes jména scenáristů jako snímek od tvůrců Chyť mě, když to dokážeš a Dannyho parťáků. Akorát pak by zase mohl vzbudit moc velká očekávání.


Komentáře