Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na co do kina? Máme pro vás tipy na 3 filmové premiéry

/ Iva Přivřelová, 13.11.2013

Filmové premiréry 14. listopadu

 

Perverzní průvodce ideologií

Šest let dělí i dva „perverzní“ dokumenty kontroverzního osobitého slovinského myslitele Slavoje Žižeka po vlastních názorech. Oba natočila sestra Ralpha Fiennese Sophie. Nejdřív Žižek zkoumal kinematografii, loni se rozpovídal na téma ideologie. Tu chápe jako sny formující naše kolektivní vědomí. Kromě Freuda a jeho psychoanalýzy ale dojde řada i na úvahy o filmu, hudbě nebo historii. Hollywood Reporter hlásá, že Průvodce poutavě a vtipně dokazuje Žižekovu zvláštní schopnost postavit zažitá přesvědčení na hlavu.

 

Křídla Vánoc

Šest let trvalo Karin Babinské, než navázala na svůj nadějný celovečerní debut Pusinky. Ale nečekejte od její novinky další syrový pohled na dívčí dospívání. Příběh čtyř zaměstnanců jednoho pražského hypermarketu, kterým se díky zásahu neviditelného anděla splní přání, vypadá jako něco mezi televizní romantickou pohádkou, dojímavým melodramatem ze současnosti a videoklipem skupiny Kryštof. Lídr této kapely Richard Krajčo hraje i hlavní roli, sobeckého sukničkáře, který se v době Vánoc poprvé zamiluje.

 

Byzantium – Upíří příběh

Návrat Neila Jordana k nemrtvým zabral skoro dvacet let. Interview s upírem patří dodnes k jeho nejznámějším filmům a loňské Byzantium na tom nic nezmění. Temný příběh proložený čas od času nějakou krvavou scénkou vychází z divadelní hry Moiry Buffini, scenáristky poslední Jany Eyrové. Hlavními hrdinkami jsou dvě ženy – matka (Gemma Arterton) zvyklá si už od konce 18. století vydělávat jako prostitutka, a její věčně šestnáctiletá, zasmušile osamělá dcera (Saoirse Ronan). Místní upíří můžou na světlo a rodí se jen v tajemné jeskyni kdesi v Irsku, jejich život je ale stejně nešťastný.


Komentáře