Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Nymfomanka, část II. – 50 odstínů sebestředné hry

/ Iva Přivřelová, 09.01.2014

O dva týdny později, přerušené vyprávění Trierovy pohádky pro úchylné dospělé pokračuje. Nymfomanka Joe stále vypráví svůj životní příběh vzdělanému panici (Stellan Skarsgard) v jeho holobytě s pravoslavnou ikonou od Andreje Rubleva (znalci Tarkovského se můžou pousmát).


V souladu s názvem jedné z kapitol se její osud pohybuje od východního křesťanství k západnímu, tedy pokud si v prvním díle hrdinka svou závislost ještě užívala, ten druhý začíná u její tragické ztráty orgasmu a pokračuje přes objevení sado maso sklonů po vzdorovité přiznání své nátury a kriminální dráhu. Poslední kapitola se ne nadarmo jmenuje Zbraň.


Cesta od rozkoše k utrpení to může být i pro diváky. Nejenže po prvním díle už nikdo nebude překvapen z hry na falešná očekávání, ale ubylo Skarsgardových humorných odbočujících neerotických vstupů a přibylo násilí ukazované s ještě větší intenzitou než sexuální akty. Hlavní roli převzala od lolitky Stacy Martin roztřesená a méně přitažlivá Charlotte Gainsbourg, vše trvá o něco déle, žádná scéna není tak silná jako ta s  Umou Thurman a principál představení Lars von Trier začal citovat i sám sebe.

 

Stále se přitom divákům vysmívá, jakmile uvede něco pochybného, hned si to alibisticky zpochybní, do debaty přidává i náboženství a politickou korektnost, ale všeho jen trochu, protože jeho dílo je víc záměrně prázdné než sofistikované. Koho Nymfomanka nebaví jako zvráceně podvratná cynická komedie, toho může ubít svým chladem, krutostí a neuspokojivou psychologií, která víc než o Joe či o lidské povaze obecně odhaluje něco nepěkného o Trierovi.

 

Hodnocení: 50 %
Režie a scénář:
Lars von Trier
Kamera: Manuel Alberto Claro
Hrají: Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Jamie Bell, Willem Dafoe, Mia Goth, Stacy Martin
Dánsko/Německo/Francie/Belgie/Británie, 2013, 123 min

 


Komentáře