Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Předvánoční premiéry v kinech: Knižní adaptace a řidič Smetana

/ Iva Přivřelová, 11.12.2013

Filmové premiéry 12. prosince

 

Dobrý řidič Smetana
Duo Vít Klusák a Filip Remunda, nejbližší český ekvivalent k Michaelu Moorovi, se pustilo do dalšího politicko-společenského tématu, na kterém by mohlo ukázat, jací jsou Češi, a zasmát se jim. Tentokrát jim do rukou padl Roman Smetana, olomoucký řidič, který pokreslil předvolební plakáty na autobusech, namaloval Ivanu Langerovi tykadla a musel za to do vězení. Nepřekvapivě jim z dokumentu vyšla subjektivní fraška, v závislosti na divákových politických názorech zábavná nebo iritující.


Hobit: Šmakova dračí poušť
Po roce nám Peter Jackson se všemi detaily předvede pár dalších kapitol z dětské knížky J. R. R. Tolkiena o malém hobitovi a jeho výpravě s trpaslíky za drakem Šmakem. Knížka to je docela útlá, což ovšem Jacksonovi a jeho sebedůvěře pozlacené Oscary a miliony dolarů z trilogie Pán prstenů nezabránilo, aby ji nevymačkal do tří tříhodinových eposů. Tohle je ten druhý, podle prvních ohlasů o dost zábavnější než loňský úvod. Hlasem Benedicta Cumberbatche (pokud tedy nepůjdete na dabovanou verzi) v něm promluví sám Šmak a taky se vrátí Legolas.

 

Jeptiška
Denis Diderot jako osvícenec moc pochopení pro katolickou církev neměl, a jeho román Jeptiška má proto pověst antiklerikální knihy. Ostatně hlavní hrdinku do kláštera zavřou proti její vůli a ona tam zažívá všechna možná příkoří, jaká vás napadnou (včetně sexuálního obtěžování matkou představenou). Režisér Guillaume Nicloux, který s filmem soutěžil letos na Berlinale a taky ho osobně uvedl na Festivalu francouzského filmu v Praze, ale nechtěl kritizovat církev. Spíš zacházení se ženami a nesvobodu jedince obecně. Jeho strohý film stojí hlavně na výkonu mladé Pauline Etienne, hraje v něm i hvězdná Isabelle Huppert.


Komentáře