Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Premiéry tohoto týdne: Hřejivý lidský příběh, krutá komedie a geniální animovaný pes

/ Iva Přivřelová, 05.03.2014

Do kin přichází britský oscarový doják, nizozemská černá komedie i celovečerní verze starého animáku o psovi, který umí cestovat v čase.

 

Philomena

Postarší obyčejné Irce Philomeně Lee kdysi zlé jeptišky neprávem odebraly syna. Bývalému novináři Martinu Sixsmithovi byla zase neprávem odebrána práce v politice. Když se ti dva potkají, vydají se zjistit, co se s dítětem stalo, aby o tom mohl Martin napsat článek - „teplý lidský příběh“ (jak tu české titulky překládají human interest story). Stephen Frears natočil přesně to samé, pohledné hřejivé melodrama (nominované na Oscara), v němž se nikdo nezmění, ale u kterého si můžete hezky dojmout. I díky tomu, že hlavní hrdiny hrají Judi Dench (nominovaná na Oscara) a Steve Coogan, který do scénáře (nominovaného na Oscara) jako spoluautor propašoval i pár komických scének. Navíc se to opravdu stalo a dokonce všechna jména zůstala stejná.

 

Borgman

Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Co udělají hrdinové téhle nizozemské kruté černé komedie? Distributor film popisuje jako něco mezi českou novou vlnou a ironickými severskými dramaty. Moji holandští kolegové tvrdí, že Borgman a jeho tvůrce Alex van Warmerdam patří mezi nejzajímavější současné snímky a filmaře v jejich zemi a radí zamknout si pak v noci pořádně dveře do ložnice...

 

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana

Pan Peabody je nejchytřejší živočich na planetě a jako takový má doma nejen Nobelovku a vlastnoručně vyrobený stroj času, ale i povolení vychovávat dítě – ačkoliv to je pes. Pan Peabody a jeho adoptivní potomek Sherman se vydávali do historie už v 50. a 60. letech, v roztomile kresleném televizním seriálu. Letos je v Hollywoodu přeanimovali pomocí počítačů do 3D, čímž poněkud ztratili na charismatu, výlety do historie ale zůstaly. Celovečerní animák navštíví Tutanchámona, Da Vinciho nebo Marii Antoinettu, děti pobaví a trochu poučí, dospělé trochu pobaví. I když ne tolik jako Lego příběh.


Komentáře