Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Premiéry týdne: Milované dětské knížky na plátně a Francouzský Alžířan

/ Iva Přivřelová, 19.02.2014

Zachraňte pana Bankse
Osobnost P. L. Travers, svérázné autorky milované dětské knížky o zázračné chůvě Mary Poppins, se stala inspirací k novému hollywoodskému dojáku s hvězdným obsazením. Film po svém (tedy nepřesně) přibližuje, jak vznikala filmová adaptace zmíněné knížky a jak se upjatá Britka střetávala s americky rozšafným Waltem Disneym. Stejně jako do Mary Poppins, i do příběhu P. L. Travers filmaři přimíchali lžíci plnou cukru a sentimentu a tvrdí, že její dílo vychází z dětského traumatu spojeného s  charismatickým otcem alkoholikem.  P. L. Travers by se výsledek asi hrubě nelíbil, ale Emma Thompson a Tom Hanks provází tímto vkusně natočeným dojákem o síle eskapismu velmi příjemně.


Bella a Sebastián
I osudy chlapce Sebastiána z francouzských Alp a jeho věrné fenky Belly četlo několik generací dětí. Další se do něj zamilovaly díky francouzskému televiznímu seriálu z 60. let, v 80. letech vznikl i anime seriál v Japonsku. Loni do sbírky adaptací knihy Cécile Aubry přibyla první domácí filmová adaptace. V ní se kromě dobrodružného příběhu o přátelství dítěte a zvířete uprostřed polodivoké přírody odehrává i válečné drama uprchlíků z nacisty okupované Francie do neutrálního Švýcarska.

 

Má vlast
Do kin přichází i další francouzský film. Vypráví o mladém Alžířanovi, který sice celý život prožil ve Francii, ale kvůli nemocnému otci se musí vrátit do země svých předků, aby tam zachránil rodinný dům před demolicí. Snímek, který měl premiéru loni v Cannes, natočil jako svůj debut Mohamed Hamidi. V roli bratrance, který by se rád dostal do Francie a připraví hlavního hrdinu o pas, se objeví Jamel Debbouze, jeden z nejpopulárnějších francouzských herců afrického původu.


Komentáře